Ganduri pentru viitor - IT - anul 0 (2020)

@das din ce oras esti?
nu va grabiti, poate in orasul din care e el nu e aceeasi piata ca in Bucuresti / Cluj

de multe ori chiar daca ideile sunt bune, sunt corecte si aduc valoare, poate in acel moment, sau intr-un timp mediu nu sunt utile sau necesare. Eu cred ca fiecare 3 luni am discutii cu face2face cu majoritatea persoanelor din companie unde le explic de ce am decis anumite lucruri. Imi notez la intalnirile de feedback(every 2 week) what people ask. si am grija sa le spun indirect sau direct(mail, meeting) de ce s-a horatat anumite lucruri si de ce ideile lor nu au fost puse in valoare. Cred ca este foarte important sa asculti oamenii, si sa le pui in valoare ideile, iar atunci cand nu se poate, sa le explici de ce.

8 Likes

Am tot evitat sa scriu aici, dar o sa va impartasesc din experienta mea:

  1. Mi-a zis odata un CEO ca de cele mai multe ori lucrurile pur si simplu tin de circumstante, incep sa-l cred, in romaneste am zice ca tine si de noroc.

  2. Toata chestia asta despre cultura de companie, evenimente in companie, fericire la locul de munca este o tehnica perversa de a fideliza niste sclavi salariati si de a-i rupe de viata lor sociala, practic iti muta viata sociala in companie, o prostie, o minciuna, o spalare pe creier, oamenii cu care muncesti iti sunt colegi sau parteneri de afaceri, nu prieteni, deci aveti grija.

  3. Majoritatea afacerilor mari sunt profund corupte la nivel de management, am vazut cu ochii mei ce inseamna “pile”, nu am vrut sa cred ca exista dar… se formeaza un fel de clici de oameni care se sustin intre ei, se promoveaza, isi dau bonusuri, review-uri, promovari, contracte, si nu pe baza de competenta.

  4. Traim o perioada care o pot defini ca pe o anomalie, in care cererea este MULT mai mare decat oferta in domeniul asta, din pacate cred ca nu o sa mai dureze mult, criza economica, automatizarea, cresterea complexitatii proiectelor vor taia mult din locurile de munca “entry”. Pana una, alta, de munca se gaseste pe toata drumurile, depinde si ce pretentii aveti si ce conditii acceptati.

  5. Cultura anti management si anti tech lead pe care o mentiona cineva mai sus vine probabil din experiente proaste cu “manageri” si “tech leazi” care se considera stapani de sclavi, atotputernici si atotstiutori. Manageri buni sunt EXTREM de putini, mult mai putini decat programatori buni si programatorii buni sunt rari.

13 Likes

Ai perfecta dreptate, cel putin la partea cu ideile ce nu pot fi puse in aplicare, si suna interesanta si abordarea ta fata de subalterni, feedback la 2 saptamani, nice…fara caterinca.

Dar hai sa iti zic una tare: ultima firma la care am lucrat facea fix ceea ce zici tu mai sus. Si am mai auzit si de altele cu practici similare in piata. Problema e alta: on paper is great and everything, dar attrition rate-ul e la nivel astronomic. Cel putin de unde am plecat…ufff…s-au desfiintat echipe intregi…in fine.

Sunt chiar curios tu(echipa ta) ce attrition rate are. Asa…anonim, nu tre’ sa afle nimeni de mai sus :smile_cat:

au plecat doi colegi la booking.com
am reusit sa luam un coleg de la check24, si incercam sa mai aducem :slight_smile:
din pacate, oamenii vin si pleaca. Media cred ca este ~ 2 ani :slight_smile:
Chiar daca am marit salariile cu 1000 pe luna, de multe ori oamenii pleca din alte motive(personale, financiare, prestigiu, boring, who knows)

Salut
First post here.
Sunt developer (PHP/Java/Scala si mai nou Kotlin) de 15 ani
Ganduri despre viitor pe un forum de dev …
Este evident ca tendintele se vor accelera in software.
E nevoie de foarte mult software care sa fie produs cat mai ieftin si rapid.
Din motivele astea pentru cod care nu este super complicat probabil ca miscarea low-code/no-code va lua avant (Chiar acum ma uitam pe documentatia de la Outsystems -https://www.outsystems.com/ mai mult de curiozitate).
Pentru cei foarte buni in programare vor exista intotdeauna joburi. Din pacate (si asta e un warning pentru mine personal) nu prea mai iti poti permite sa fii lenes sau ne-updatat in 2020.
Tendinta generala este sa se comodizeze programatorii (firmele se extind rapid spre est -Ucraina, R.Moldova sau in afara UE - Serbia, Maroc) si de asta sunt oarecum ingrijorat dar probabil ca asa as face si eu daca as avea un business in software.
Alta tendinta este software 2.0 (https://medium.com/@karpathy/software-2-0-a64152b37c35) -asta inseamna aplicarea machine learning si AI oriunde se poate in software (dar infrastructura va ramane in continuare asigurata de software scris “manual”)
Dar pe termen scurt totul va fi ok in dezvoltare. COBOL este inca folosit in mii de business-uri . PHP este aproape nemuritor pe scena web (desi nu e platit fantastic din cate stiu) iar Java probabil ca va deveni noul Cobol.
Totusi am mari indoieli ca cresterea fantastica a salariilor in programare din ultimii 15 ani va putea fi sustinuta pe termen lung. Tendinta oricarui business este sa reduca costurile cat mai mult si se lucreaza intens la cresterea ofertei de programatori care sa rezolve asta.

2 Likes

Nu stiu in ce companie lucrezi (sau ai lucrat), de ai avut experiente negative, insa pot sa-ti spun sigur ca fix din cauza modului asta de a gandi multa lume evita anumite companii.

Munca nu se masoara prin cate ore ai stat la birou - daca o dam in chestii gen pontaj pe cat si la ce lucram mi se pare ca ne intoarcem inapoi cu 10 ani. Te poti angaja mai bine la Toptal sau Crossover, bonus iti monitorizeaza si monitorul/tastatura.

Mai ales in companii mari, de cele mai multe ori se lucreaza in open-space. Treaba asta duce la o gramada de “zgomot” si nu am chef sa stau cu castile pe urechi, doar pentru ca 3 echipe fac un “meeting” in acelasi timp. Drept urmare, ma bucur ca am posibilitatea sa fac 2-3 zile de work from home saptamanal - practic vin la birou pentru sedinte si a lua decizii legate de proiect, in restul timpului pot lucra in liniste la ce am de facut.

PS: principal, chief, lead - va pierdeti in titluri …

2 Likes

Cel mai bine e să lucrezi cu/în startupuri.
Există riscuri asumate de investitori, dar și de cei care execută lucrarea.

Daca esti bun, nu ai nici o dificultate sa iti gasesti un job nou.

Daca nu esti bun, da, este greu in companii care fac dezvoltare de produs.