Găzduire web Python în România

Salutare!

Recomandați vreo soluție românească pentru găzduirea unui website dinamic scris în Python (să zicem, Django)?

Dacă nu, atunci ce soluție „străină” de găzduire ați folosit pentru Python și vi s-a părut bună?

Mulțumesc!

1 Like

Numai daca iti iei un VPS…cel putin asa am gasit eu. Altfel, pe toti care i-am intrebat, nu ofera suport pentru python deloc. Foarte putini ofera intr-un Basic Hosting Account acces SSH dar nici unul nu am gasit sa imi dea suport pentru python.

Daca vrei linkuri de la ceva VPS-uri te pot ajuta.

1 Like

Găzduire dedicată python mă îndoiesc că există (sau dacă există, este o nișă foarte îngustă).

Altfel, Digital Ocean oferă droplet-uri preconfigurate cu Django:

Alternativă ar fi Heroku, unde ai și un plan gratuit - deși are ceva limite

Dacă vrei doar un VPS la noi, îți recomand MX Host.

5 Likes

Mai exista si Django on Google App Engine

Desi Heroku mi se pare si mie cam cea mai buna optiune, atata timp cat nu te astepti sa ai trafic si implicit costuri foarte mari.

2 Likes

Cpanel are Python chiar dacă nu îl recomand, în funcție de setările administratorului vei avea python la fiecare găzduire shared cu cpanel si cloudlinux.

Exemplu https://www.clausweb.ro/pachet_gazduire_web.php

Totuși eu îți recomand să îți configurezi un vps cu python pentru siguranță și performanță optimă. În plus vei avea git și opțiunea să rulezi pe lângă librării cu nodejs/C++ deseori folosite împreună cu python în ziua de azi. Să nu mai zic nimic de libertatea cu baza de date și firewall. Preturile sunt tot pe acolo.

O recomandare a mea ar fi să folosești http://pypy.org în loc de Python pe un vps, este mult mai rapid.

3 Likes

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, sfaturi și alternative!

@iamntz, într-adevăr, planul gratuit de la Heroku are ceva limitări (cred că cea mai neplăcută din ele e limita de 10K de înregistrări în baza de date), dar oricum sună bine.

@horia141, chiar mă jucasem o vreme cu GAE și mi s-a părut OK. Multă lume pare să îl evite invocând problema „vendor lock-in”.

Edit: îmi pare rău că nu pot să etichetez toate răspunsurile ca fiind soluții :slight_smile: Toate mă ajută.

1 Like

Salut,
Iti recomand un vps linux pe care poti instala librariile necesare.

1 Like