GDPR dupa un an

A trecut un an de cand a intrat in vigoare gdpr. Cateva sevicii s-au inchis

1 Like

Am vazut articolul pe HackerNews, dar nu l-am citit. Ne faci un rezumat? :slight_smile:

1 Like

Peste 50 mil de euro in amenzi. Cea mai mare amenda a luat-o Google. Amazon a trimis 1700 de inregistrari Alexa unui utilizator gresit.

Scandalul Cambridge Analytica a scuturat Facebook (ca o consecinta, Facebook incepe sa fie refuzat de cei carora le face oferta de munca)

Toate companiile si-au actualizat politicile de prelucrare a datelor personale (spamul pre gdpr). Costurile pt a fi in cnformitate au fost enorme.

Toate framework-urile au pus la punct uneltele gdpr

Cel mai notabil serviciu care s-a inchis este Unroll.me. Tehnic functioneaza, daca se raspunde cu “No” la intrebarea de mai jos

In Romania am impresia ca gdpr-ul este cam o gluma proasta pt unii.

  • Vodafone a fost amendat
  • In continuare primesc sms-uri nesolicitate
  • Email-uri
  • etc

Inca nu am o pagina explicativa gdpr pe blog, cum au altii

6 Likes

Si Unicredit a luat o amende de 100k euro :slight_smile:

Si un hotel

1 Like

Da am observat cand am fost la biblioteca ma pus sa semnez GDPR, acuma daca are valoare sau nu, nu stiu, stiu ca e o lege a uniuni europene si astia mari si-au luat-o.

1 Like

Stai sa vezi cand o sa inceapa sa fie folosita pentru rafuieli mafiote, sau pentru a reprima micii intreprinzatori.

1 Like

Eu am constat doar că în numele GDPR ni se culeg datele mai abitir ca înainte :slight_smile:

4 Likes

probabil la nivel de google si amazon & altele de acest rang se respecta ceva daaar mai jos ma tem ca foarte subtire. Am primit un mail pe mail-ul de la servici(mail pe care nu-l folosesc in alta parte) si le-am cerut sa-mi zica de unde au datele mele si mi-au raspuns cu “thank you etc etc your data has been deleted” - ceva de genul, chiar daca le-am cerut sa-mi zica de UNDE au datele si nu sa le stearga. Dupa ce am intrebat din nou au zis ca nu au de unde sa-mi mai zica ca au sters datele. Sunt sigur ca asa functioneaza 90% din cei care au datele noastre.

1 Like

http://catless.ncl.ac.uk/Risks/31/36#subj15.1

Asta e cand un grup de idioti incearca sa bage o lege pe o chestie complexa. Nu sunt capabili sa gandeasca toate consecintele. Se gandesc doar cum sa mai puna niste lanturi la sclavi si atat.

1 Like