Generare pdf inteligent pentru anaf

A lucrat cineva cu generare de pdf-uri inteligente pentru anaf?

Ideea este urmatoare:

Stranga formulare 230 pentru un ONG, iar trimiterea lor se face acum folosind un pdf inteligent de la el si completand pentru fiecare persoana in parte cate 7-8 campuri. Am deja datele în format CSV și intenționez să generez documentul cu datele respective în primul rând, deoarece acest lucru ar economisi timp considerabil.

Formularul 230 e cel de aici: 230

Intrebarile ar fi

  1. Sa poate genera un astfel de document cu programare? Python/nodes.js
  2. Sau stiti alta solutie?

salut,nu am lucrat cu pdf-ul 230 dar,in general cu pdf-urile Anaf sunt 2 variante:
1.generezi xml-ul dupa structura documentata in coloana Instrucţiuni/ Documentaţie
apoi cu softul J (din coloana Java) il validezi si atasezi la pdf (dezavantajul metodeti este ca trebuie sa rulezi validatorul Java),pdf-ul rezultat nu va fi editabil
2.deschizi prin Adobe pdf-ul editabil (cel din coloana PDF),adaugi niste date si din meniul Edit->Form options->Export data,obtii un xml intern adobe cu datele completate(atentie,nu e cel documentat),generezi pe baza datelor tale unul la fel si il poti importa apoi in Adobe,fie manual fie automat,avantajul este ca obtii un pdf editabil.
poti genera un fisier .xdp si care la dublu click poate duce automat datele in pdf,trebuie procedat asa:
la xml ul obtinut din Adobe il salvezi cu extensia xdp,pana in form1,imediat dupa tagul <?xml version="1.0"?>
vei insera

<?xfa generator="XFA2_4" APIVersion="3.3.10270.0"?>
<xdp:xdp xmlns:xdp="http://ns.adobe.com/xdp/">
<xfa:datasets xmlns:xfa="http://www.xfa.org/schema/xfa-data/1.0/">
<xfa:data>

dupa ce se termina /form1
mai inserezi

</xfa:data>
</xfa:datasets>
<pdf href="230.pdf" xmlns="http://ns.adobe.com/xdp/pdf/"/>
</xdp:xdp>

pdf href=… calea catre pdf-ul in care duci datele

la dublu click pe xdp va deschide in Adobe pdf ul editabil si va contine si date

1 Like

Mersi pentru raspunsul complet si la obiect.

La pct 2 ai idee unde gasesc un exemplu de xml. Adica am citit instructiunile, dar mi se pare bizar sa nu vad un exemplu de xml.

punctul 2 nu e cel oficial Anaf,ei spun ca pdf-ul A este proiectat pentru adaugarea manuala a datelor,pentru genrearea din softurile proprii recomanda v1 si doar aici ofera documentatie,pt v2 un exemplu de xml il poti obtine deschizand pdf-ul A in Adobe,Edit->Form options->Export data.daca incarci niste date vei putea apoi sa identifici mai usor unde le scrie in xml ul exportat.pentru o formatare mai buna il poti deschide si salva cu GitHub - microsoft/XmlNotepad: XML Notepad provides a simple intuitive User Interface for browsing and editing XML documents.

1 Like

Am scris eu aiurea, sorry, intrebam pentru pct1 daca exista un exemplu full sau ma iau strict dupa instructiunile din pdf unde dau lista de campuri

nu cred ca exista exemple,poti adauga date in pdf-ul A si dupa validare il vei gasi la atasamente (in Adobe pe bara din stanga exista icon cu o agrafa)

1 Like

Exista softul cu care il genereaza ei, dar e cu plata…
Daca decompilezi .jar-ul lor vei vedea ca e inclus in el. (LiveCycle/AEM Forms ?)