Totul Despre Startup-uri (finantare, ghiduri, povesti de succes, etc)

Subiectul este editabil.
Daca mai sunt ghiduri, wiki-uri pe forum, se poate folosi tag-ul pentru a le identifica mai usor in viitor. :slight_smile:

DISCUTII

VIDEO

GHIDURI:

LISTA INVESTITORI

2 Likes

:astonished: Suna foarte interesant. Poti sa oferi mai multe detalii?

nu este nimic interesant. roadmap, kpi, finance stuff, leads, dead clients, current market, competition, etc. multa documentatie, multe cifre si a lot of dreams :slight_smile:

3 Likes

business and market stuff
Felicitări! :blush:

1 Like

Poate ne delectezi aici cu un ghid ptr. cum sa faci rost de finantare ptr. startup :stuck_out_tongue:

pai depinde foarte mult de tipul de startup. ma pricep doar la b2b or b2c :slight_smile:
cred ca cel mai bine este să-mi trimiți întrebări pe private message, nu cred ca este lumea interesată de asa ceva :slight_smile:

Pff, as baga mana-n foc ca exista multi oameni interesati de sfaturi finantare startup:)

  • V-ar interesa sa cititi sfaturi despre finantarea unui startup?
  • Da
  • Nu
0 participanți

Corect, eu zic că ar fi unul din subiectele interesante, mulți pe aici poate au câte-o idee, câte-un side project, etc, pe care poate l-ar lua mai în serios dacă ar știi că are șanse la o finanțare sau ceva.

2 Likes

Era titlul prea lung :wink:

Aș mai adăuga că o afacere nu trebuie să fie neapărat o aplicație.

Pai este Wiki.
Poti sa il editezi. Si postul, dar si titlul :slight_smile:

pot sa scriu puțin la ce am făcut eu in dep meu

  • risk assessments of human resources
  • budget pe an
  • costuri infrastructură
  • temperatura echipei in relația cu exteriorul. vor sa plece sunt plictisit, etc
  • piata programatorilor in relatia cu stackul nostru(ruby, go, javascript, python)
  • salariile in comparatie cu piata
  • avantajele pe care le oferim noi vs piata

chestii generice

  • balanta financiara pe cred ultimi 3/5 ani ( nu stiu exact aici ce s-a cerut)
  • shares, current investors
  • costuri vs venituri
  • current churn
  • IP plus orice alta valori ale companiei(masini, case etc)
  • roadmap + KPI pe medium term
  • roadmap + KPI pe long term
  • lighthouse clients
  • current client temperature
  • time of acquisition
  • time to upgrade clients
  • churn on sale process
  • costuri sales + marketing
  • competitie si pozitionare
  • market feeling(cum suntem vazuti noi)
  • market movement( cum evolueaza piata)

foarte pe scurt. este boring din ce vezi, nimic interesant :slight_smile:
Daca ai intrebari specifice. ask

current investors: ibb, point9, axel holding :slight_smile:

1 Like

Nice, informatie relevanta si pretioasa. Ce alti investitori in startup-uri tech mai stii? (daca nu intreb prea multe :grin:)

aia cred ca sunt la el.
La noi

https://gapminder.vc/
Cam in aceste startup-uri a investit
https://gapminder.vc/our-portfolio/
Si altii.

Primii au investit in startup-ul unor fosti colegi de munca

La anu poti sa participi aici. Este un program care te trece prin pasii de a construi un startup. Incepe cu un hackaton unde iti prezinti ideea si ce problema rezolva si daca esti printre cei selectati, intri in program.
https://www.innovationlabs.ro/

1 Like

Frumos, mersi Cosmin! Ar fi fain sa avem un thread cu investitori si/sau discutii exclusiv startupuri. Daca-mi dai voie as schimba titlul thread-ului asta (Ghid pentru persoane …) in ceva mai generic gen “Resurse Startup-uri”

1 Like

Poți :slight_smile:
Poți să editezi și postul :smiley:

1 Like

Un AMA foarte interesant cu Matei Dumitrescu (startups, finantare, etc).

Stupid question: Care e faza cu hackatonul cand vine vorba de start-up / investit in ceva. Vii cu ceva de acasa / codezi cateva zile si pe baza la asta se face selectia? Daca vii cu ceva de acasa what’s the point of the hackaton?

Contează mult și cum prezinți ceea ce ai făcut. Am văzut proiecte care au fost la stadiul de breadboard si au ajuns produse.

Eu vreau sa aud povestile alea care nu au fost de succes si care au fost factorii care au contribuit la esec + ce ar face diferit fondatorii.

1 Like

Pe lângă ăsta, știu că am dat la un moment dat de un site care avea câte o poveste detaliată pentru fiecare eșec. Dar nu-l mai găsesc.

https://getautopsy.wixsite.com/failed-startups