Git source code hosting pentru echipe?

Si noi avem Gitlab self-hosted.

Incepe sa ne incurce ca e foarte primitiv la feature-urile de issue management in Community si nici variantele platite nu sunt mult mai rasarite.

In rest, e genial Gitlab si un VPS cu 4GB RAM si SSD costa nimic. Upgrade-urile merg fara probleme. Mai trebuie configurat un backup.

Si prinde bine un VPN ca sa fie Gitlab pe IP privat, in caz ca apare vreo vulnerabilite.

PS: noi am cochetat de cateva ori cu ideea de a oferi un astfel de managed hosted Gitlab. Ar fi cineva interesat?

GitHub pentru codul open source.

GitLab pe server propriu pentru closed source.
Pentru alt client, Bitbucket.

Dintre cele doua de mai sus, prefer prima solutie. Le folosesc in context diferit, prima pentru dezvoltare pe linux, linie de comanda la greu, la a doua wingoz, cu scule ajutatoare gen TortoiseGit (desi si pe acolo ma mai bag pe linia de comanda).

Eu daca ar fi sa folosesc ceva ar fi probabil github.
In primul rand Github Actions-ul e o frumsete nemaivazuta la automatizare fata de ce iti ia jenkins sau gitlab. (plus ai destul de multe ore gratuite incluse la runner-ul lor si ai inclusiv runner pe mac os x)

In al doilea rand niciodata n-am avut vreun delay, mi-a aparut butonul de create pull request instant cum am facut push la un branch. Mi-a mai mers bine si extensia sourcegraph care e geniala fiindca iti permite sa navighezi usor prin fisiere. Iar daca iti faci un proiect open-source poti fi sponsorizat direct in github.

Partea proasta: Microsoft are acces la codul sursa al aplicatiei tale daca nu e open source.

Slack pentru mesaje interne. Google pentru email. Skype/zoom/whatever pentru video. Android ne ascultă non-stop și nu avem nici o problemă în a ne lua telefoanele oriunde.

Dar Github? La Gihub tragem linie! Cum adică să aibă MS codul tău?

4 Likes

E si self-hosted si poți vedea când sună acasă.

That being said, e 2019 și încă avem discuția asta despre SaaS-uri, cloud etc? Otoh n-avem nicio problema sa băgăm proiectele pe shared hosts de 1$/luna întreținute de cine știe cine …

E o diferență între a urca cod compilat/transpilat pe Azure și e o diferență în a urca direct codul sursă cu teste. Eu sunt convins că Microsoft va investi în machine learning pe dezvoltarea de software. Iar codul tău ar putea fi folosit pentru învățare ghidată cu mii de alte proiecte.

In 99% din cazuri nu e o problemă, în 1% din cazuri poate fi o problemă foarte mare.

Pai face asta. Este o extensie de Visual Studio, IntelliCode care invata pe baza codului tau si a codului open source.

Corect, poate îți dai seama cum poți să optimizezi masiv un video encoder și îți faci un produs din asta. Vine Microsoft, îți scanează codul sursă și când încerci că și începător sa implementezi ceva encoder IDE-ul te va ajuta cu sugestii pe care le-a învățat la cod similar.

Vine Clippy si iti spune: “looks like you’re trying to write a video encoder. Here’s a 1M+ line, massively complex research-grade project to help you” :slight_smile:

2 Likes

Chill!
Cale lunga pana acolo :slight_smile: