Giveaway de la New Relic: Codeschool, Learnable etc

Codeschool au un stil mai aparte de a-și prezenta lecțiile: vizionezi un film (5-10 minute), după care ești invitat să aplici câteva puncte cheie prezentate în film. Nu poți avansa la următorul film până nu rezolvi problemele.

Din câte am văzut, cursurile sunt adresate mai mult începătorilor și se folosește o exprimare foarte accesbilă (am priceput multe din cursul lor despre Git acum câțiva ani când a fost publicat)

Ce trebuie să faceți? Un cont pe Newrelic (Codeschool sau Learnable) și un deploy la o aplicație. Dacă nu ai un server, face deploy foarte simplu cu ajutorul unei instanțe vagrant:

1. vagrant init hashicorp/precise32 && vagrant up, după care intri cu ssh
  • instalezi php (sudo apt-get install php5)
  • urmezi pașii din new relic (se instalează 2-3 pachete și o cheie)

Scrii php -a și tastezi câteva comenzi, astfel încât serverul să trimită date spre newrelic. Vei primi un mail cu un cupon pentru codeschool în câteva minute.

Acum mai rămâne o singură problemă: cât de etică este toată treaba? :blush:

2 Likes

Ca sa pui sub semnul intrebarii daca metoda de primii acel email este etica sau nu - puteai doar sa intrebi asta fara pasii in sine :smile: asa practic ti-ai raspuns singur la intrebare.

Off topic sau on topic: ce cursuri faine sunt pe codeschool?

Acum vreo… doi ani să zic, m-a ajutat destul de mult cursul lor de backbone pentru a înțelege cum funcționează framework-ul.

De asemenea, cu Rails for Zombies mi-am făcut o idee mai bună despre ecosistemul RoR.

Sper ca în viitor să am puțin timp pentru cursurile de iOS.

Hey Alberto,

I hope you’re well.

I just tried to call you there in case you are wondering who the missed call is :slight_smile:

I can see you deployed New Relic successfully, maybe you have used it before?

I’m here to help during your evaluation, and wondered if you had any questions yet?

Thanks,
Kate

Serios?
Asa imi trebuie daca nu stau in banca mea :laughing:
Sa nu cumva sa inceapa cu SMS-uri ca ia foc iubita!