Google Adsense si tepile lui

Buna seara, vi se pare normal ca intr-o 1 luna sa faci 510 euro iar din acestia sa iti dea doar 10 euro ?

Nu mai stiu ce sa cred, in trecut scoateam plati de mii de euro… Chiar luna asta se face 1 an de cand n-am mai folosit google adsense si scosesem 11.000 euro … :expressionless:

Păi… depinde. Ai respectat regulile?

6 Likes

Este foarte cunoscut pe toate forumurile ca Adsense nu este o metoda sigura de a face bani, o sa iti mearga bine un anumit timp si dupa chiar daca respecti regulile o sa te trezesti cu un venit de 10-50 de ori mai mic fara nici o explicatie.

Nu e general valabil. Am clienti/prieteni cu venituri serioase si constante (de ani buni) din adsense. Doar ca trebuie sa ai si un site in regula (nu balarii).

Pe forumuri e posibil să fie un bias spre lumea care are probleme. Dar sunt milioane de alti oameni care n-au probleme, si nu se văd.

1 Like

Am inteles, problema e la mine …

Nu neaparat. Nu mai este 2007, nu se mai castiga asa bine din programatic digital banners / banner ads.

De ce? AdWords face majoritatea banilor din reclame pe Youtube.
Acum, daca vrei reclama care sa converteasca, Facebook Ads (care au si text pe langa), advertoriale si sponsored content. Spre exemplu, iei un canal care face continut pentru publicul tau tinta si platesti persoana respectiva sa spuna ca articolul/video-ul respectiv este platit de tine (ca business) (la inceputul si la sfarsitul video-ului; 5 secunde impreuna din video sau 2 randuri scrise sunt suficiente) si sa atinga in continut o problema pe care business-ul tau o poate rezolva si, in functie de ce following are respectiva persoana, poti obtine o rata de conversie mult mai mare, si mai ieftin, decat cu banner ads.

Planeta se invarte, timpurile se schimba, in 5-7 ani telefoanele din ziua de azi vor fi ca televizorul de acum zece ani, cand se trecea de la TV Ads la reclame pe mobile si de la programatic digital banners la sponsored content.

În România?

Am citit și continuarea și cred că nu prea știi care e diferența între advertiser și publisher.

Nu, ce vreau sa spun este ca din moment ce advertiserii nu mai investesc atat in astfel de reclame, in efect, nici publisherii nu o sa mai aiba atat de castigat. Cause and effect. Banii s-au mutat dinspre bannere spre in-video-ads. Simple as that.

Acum, daca la asta mai adaugi AI si faptul ca Google are propriul sistem de capcha, care-l ajuta sa ignore botii (si false-positive-urile nu prea conteaza), imi pare perfect normal ca veniturile AdSense sa scada. Sigur, daca scad de la o luna la alta, probabil e de la site, sau vre-o reclamatie trimisa la Google, dar sa nu uitam totusi ca odata cu timpurile, mediile optime pentru advertisers si publishers se schimba si ele.