Google's Capcha is broken?

Sunt singurul care de fiecare data cand are de-a face cu un capcha de la Google, acel capcha ia foarte mult? Cel mai mult mi-a luat 20-21 de minute sa rezolv unul, pe care l-am rezolvat intre 20:00 si 20:21, azi. Iar asta desi sunt logat in contul de Google. As prefera sa vad un video de 10 secunde si sa aleg dintr-o lista de tag-uri, decat sa dau click pe imagini si sa astept 5 secunde sa apara urmatoarea imagine, si sa fie 3-4 astfel de layere.

Vi-se intampla si voua sa stati mult sa rezolvati un capcha de genul?

Eu n-am stat niciodata mai mult de un minut sa rezolv un captcha, mai ales reCaptcha v2. Iar chestia cu imaginile apare de obicei cand sunt indicii de spam. Nu cumva ti-e IP-ul blacklisted?

Am ip dinamic de la RDS… probabil e blacklisted tot blocul de IP-uri… Posibil sa fie indicii de spam. Folosesc o versiune de chromium mai veche, , stylish, ViolentMonkey (like GreaseMonkey, pentru browserul meu), ad-blocker built-in (some times I hate Maxthon.) Ce-i drept, pe un firefox curat, uneori mi-l ia automat (fara sa mai trebuiasca sa dau alt click decat pe casuta), dar pe browserul de zi cu zi (pe care-l folosesc zilnic) n-am mai vazut asa ceva de luni intregi.

Te-ai gândit vreodată că poate ești un bot? S-ar explica multe…

9 Likes

A hibernat cateva luni, probabil pe timp de iarna, si acum a revenit cu forte proaspete, cu noi subiecte de discutie :))

Aren’t we all?

Cred ca @victorstanciu a vrut sa spuna ca

  1. Sunt sanse ca browserul tau sa faca prostii in background, fara ca tu sa stii.
  2. Sunt sanse si sa primesti captcha-uri suplimentare, pe care le rezolvi pentru altii. Tot de la extensii dubioase si chestii de genul.
    Deci nu, nu suntem toti.
2 Likes

Dacă ai citi majoritatea comentariilor lăsate de @Sapioit cred că ai fi înțeles ce voia, de fapt, să spună @victorstanciu :troll:

4 Likes