Graal VM - official release

Parca s-a mai discutat despre GraalVM pe forum. Pe 10 maim este oficial live. Pt cine nu stie, GraalVM este o masina virtuala care poate executa, pe langa cod java si Ruby, Js, Python. One VM to rule them all !

Pe partea de java are avantajul ca poate produce imagine nativa folosind Ahead of Time compilation. Programele sunt compilate pt platforma gazda. Ce insemana asta ?
Ca in loc de java MyApp se poate scrie direct ./MyApp. De asemenea si consumul de memorie si procesor este mai mic.

Twitter foloseste GraalVM pt serviciile sale plus ml fine tunning.

Momentan nu este disponibila in totalitate pe Windos, dar se lucreaza

Cateva exemple diferite limbaje ruland pe acceasi vm.
https://www.graalvm.org/docs/examples/


1 Like

Am incercat sa ma joc acum ceva saptamani cu GraalVM doar din pura curiozitate, dar nu m-am documentat prea mult. E de sepcificat ca nu au release pentru Windows si vine in 2 versiuni: community si enterprise, care cica e mai performant.

Stiu ca am rulat ceva benchmark din exemple lor, iar aplicatia compilata a rulat mai prost (timpi mai mari) chiar decat codul rulat pe Hotspot VM. Deci consumul de memorie o fi mai mic, dar nu si performanta de procesare.

DIn lipsa de timp nu apuc sa experimentez cu asta, dar m-ar interesa daca se poate rula Tomcat-ul pe GraalVM.

1 Like

Noi am incercat sa rulam aplicatia pe graal. Aplicatie in java 8 cu spring.
Merita sa incerci si sa postezi rezultatele

@DecimusMaximus, cu ce versiune de java lucrezi ?

Java 8 folosesc.