Gulp = sass + minify + sourcemaps

Salut,

Vin si eu cu o problema legata de gulp.
Am urmatoarele 2 task-uri :

cu ajutorul carora compilez css-ul, iar dupa css-ul obtinut este “minificat”.

Am atasat mai jos o schema cu structura fisierelor si cateva explicatii :

Problema este ca nu stiu cum sa includ sourcemaps-urile de scss in fisierul minified. Aparent loadMaps nu insereaza nimic in cod.

UPDATE

Nu am folosit Gulp decât o dată, ca experiment, nu știu exact cum funcționează (mi se pare mai ciudat de configurat decât GulpGrunt), dar dacă faci compilarea cu SASS (fie că-i libsass sau ruby sass) ar trebui să ai opțiune de sourcemap și minify, fără să fie nevoie de un task suplimentar pentru asta.

This might be useful. N-am folosit scss in combinatie cu gulp insa iti recomand gulp-load-plugins.

De curând am început să folosesc gulp, deci nu-s expert, însă, din ce văd p-acolo, la task-ul “minify-css” îți lipsește “sourcemaps.write()”.
Deasemenea, asigură-te că plugin-urile folosite între “sourcemaps.init” și “sourcemaps.write” sunt compatibile cu “sourcemaps”.

1 Like

Am reusit sa fac sourcemaps-urile pe css-ul compilat, doar ca as vrea pe scss-urile de baza.
Dupa un research mai amanuntit am descoperit ca problema este la autoprefixerul de gulp. S-a discutat mult pe tema asta aici si nici dupa ultimele update-uri nu s-a rezolvat.

In postul meu autoprefixerul se gaseste in prefix, iar dupa stergerea acelei linii totul merge perfect. Mai ramane de discutat cu restul echipei daca aceasta extensie este chiar necesara ( din punctul meu de vedere nu prea este :smiley: )

De asemena dupa mai multe cautari am vazut ca se poate optimiza mult mai mult codul postat de mine ( de exemplu sters taskul de minify si adaugat outputStyle : compressed sursa )

Concluzie : daca cineva incearca sa faca sourcemaps pe scss-ul original trebuie sa renunte la gulp-autoprefixer