Hackerspace - Constanta

La ultimul meetup am discutat despre posibilitatea de a crea un Hackerspace in Constanta.

Eu sunt dispus sa platesc costurile initiale pt. inchiriere / mobilare. As vrea sa stiu cine e interesat si in ce masura, momentan ar fi doua posibilitati:

  • o taxa lunara pentru cine doreste acces full-time sa lucreze
  • o taxa lunara ca membru cu acces limitat (extra work hours)

M-ar interesa sa stiu si ce asteptari aveti sau preferinte / sugestii.

UPDATE:

Sunt cateva obiective pe care le urmaresc:

  • dezvoltarea unei echipe pt. JavaScript / Node.js
  • posibilitatea de a lua proiecte din UK / Germania / Olanda in functie de skillset-ul colectiv pe care-l avem
  • dezvoltarea unui sistem transparent de management / cashflow, vor fi publice:
  • management-ul proiectelor (daca nu se aplica un NDA)
  • resursele necesare / persoanele implicate (cu acordul partilor)
  • valoarea proiectului si platile
5 Likes

Oferi discount pentru membrii devforum? :smiley:

TL;DR: nu :smiley:

Costurile se impart, cu cat suntem mai multi este in avantajul nostru.

2 Likes

Interesanta ideea cu dezvoltarea unei echipe JavaScript / Node.js
Dar te-ai gandit si la varianta formarii unei echipe remote, desigur cu sediul in Constanta. Astfel costurile cu inchirierea ar fi reduse, iar sansele de a gasi oameni buni in echipa ar creste. Just my 2 cents. :wink:

1 Like

Cred ca 2 lucruri sunt importante

1.) Sa se faca treaba ok
2.) Sa se stranga lume

In rest sunt sigur ca vor merge lucrurile :smile:

1 Like

@navaru suna tentant in sensul ca I could use a nice place to go spend some hours / working from home is starting to get me nuts. Ca sediu cum ti se pare cladirea de birouri unde am facut prima editie de wurbe constanta (la sediul AYG)

1 Like

@dakull nu am fost la AYG pana acum, cunosti pe cineva acolo? Sunt curios daca au spatii disponibile si cam ce costuri ar fi (??E / mp).

@navaru PM-me

  • 2 aici.

Eu si cu un prieten chiar eram in cautare sa luam un spatiu mic unde sa lucram la diverse proiecte. O sa te contactez pentru detalii.

1 Like