Hacking Elance – the step by step breakdown/guide to how I made $23,700 in 4 weeks

Câteva idei interesante și de luat în seamă:

  1. Un cont dummy pentru a posta unul-două job-uri false, pentru a vedea cum procedează concurența;
  • Angajatorul care primește multe bid-uri le va ignora pe majoritatea (ceea ce e oarecum de înțeles);
  • bid-urile promovate au o rată de conversie mai mare;
  • un video de 2-3 minute s-ar putea să crească un pic șansele de a câștiga un bid.

http://www.rich20something.com/hacking-elance-the-step-by-step-breakdown-to-making-23700-in-4-weeks/

4 Likes

Adică vrei să-mi spui că sunt oameni care lucrează pe astfel de site-uri și nu au făcut deja asta? :slight_smile:

Da, eu.

Nu am lucrat foarte mult pe site-uri de freelancing, dar atunci când am făcut-o, nu mi-a trecut asta prin cap nici măcar pentru o secundă…

3 Likes

Nu am inteles mare lucru, poate ca nu sunt deloc in tema cu site-urile de freelancing.
Omul acela a facut atatia bani fara sa lucreze ceva efectiv ? Sau a reusit sa negocieze preturi foarte bune la proiectele ce urma sa le faca ?

Eu am înțeles că a reușit să negocieze prețuri bune.

Am incercat o buna perioada de timp sa prind un proiect pe Freelancer si nu am reusit. La un proiect adaugat in urma cu mai putin de 1 minut erau deja cel putin 10 bid-uri de la indieni care, cu totii stim, practica preturi de dumping. La un bid am fost abordat de beneficiar si am lamurit cateva aspecte pe chat, dar in final a acordat altui freelancer proiectul.

Chiar am sa citesc articolul respectiv. Presupun ca daca se aplica pe Elance se poate aplica si pe alt site similar.

1 Like

În realitate e puuuțin bullshit în ce povestește el. Din ăia 23k, 15k au fost făcuți cu un client care i-a dat de muncă pe perioadă mai lungă (și mult, după câte se pare). Ăștia sunt mai rari, deci 23k nu e neapărat un benchmark, dar 1k se pot face ușurel pe lună fără prea mult stres. DPMDVD. :slight_smile:

1 Like

Fără îndoială e și BS; la o adică vinde un curs care te învață cum să te transformi în cel mai tare freelancer. :slight_smile:

Dar chiar și așa, ideile bune rămân.

1 Like