Hal de mail trimis de SICAP / e-licitatii

Nu le e pic de jena sa trimita mail in care cer bani, de pe o platforma ce a costat milioane, intr-un format de tot rasul, fara formatare sau linkuri catre paginile la care fac referire in mail. Bine ca se incheie cu “Va rugam nu raspundeti acestui e-mail!”

Nu prea inteleg uimirea :slight_smile:
Nu te asteptai?

Autoritatile de la noi fac digitalul sa functioneze la fel ca hartia.

Eu ma mir ca nu au atasat un PDF cu semnatura si stampila.

1 Like

E plin de pdf-uri scanate cu semnătură și ștampilă prin administrații :))

Tocmai asta vreau sa schimb, cu platforma la care lucrez. Am devenit foarte atent la ce hartii se plimba si cum pot fi inlocuite sau eliminate. Uite starea lucurilor, acum 2 zile la o directie a Primariei:

4 Likes

Solutii exista deja, doar sa se vrea si sa aiba cu cine.
Eu nu m-as murdari cu asa ceva, ca sa vinzi un soft de genul un procent bun dai la primar si un procent bun pentru cadouri la consiliul local… In special in zone rurale si orase mai mici, altfel te trimit la plimbare si cumpara ce le dicteaza cineva de mai sus.

Tocmai fiindca SEAP-ul nu rezolva problema, o face mai usor de verificat, dar cam atat.

1 Like

Nu se schimba nimic chiar daca vinzi un astfel de soft, coruptia e asa mare incat nu vor sa renunte la nici un functionar public.
Cumpara softu, il folosesc cateva luni, gasesc un motiv puieril ca nu mai merge si apoi revin la vechile obiceiuri.
Numarul angajatilor la buget a crescut in ultimii 2 ani.

@alexjorj
Dupa ce vizionezi documentarul de la recorder 30 years of democracy in Romania intelegi ca Romania nici acum nu este reformata si este condusa de cateva grupuri de interese mari.
Mai misca ceva prin orasele mari, dar restul tarii e in moarte clinica, cumetrii la orice nivel.
Nici un politician nu a avut curajul sa faca reforma in Romania de frica protestelor, mergem din inertie 3.5 mil angajati tin restul specialilor sau asistatilor.

Basescu a fost singurul care a folosit populismul si a incercat ceva cu justitia si toti s-au aliat impotriva lui, dupa, potopul, pe topogan iar, tot la vale de atunci.

3 Likes