Happy Unix epoch 1600000000

Zic sa marcam si aici aceasta zi :smiley:

La momentul scrierii acestei propozitii suntem la 1600023279

3 Likes

Am urmarit ieri pe youtube un docu scurt despre Unix cu informaticienii de la Bell de au creat Unixul.

Recomand cu caldura, erau niste oameni foarte inteligenti, si veti intelege din documentar diferenta
fundamentala dintre Unix si Windows, si de ce Mac OS (Unix based OS) nu a avut probleme cu BSOD,
in timp ce Microsoft a trebuit sa peticeasca constant WinOS.

Fara sa mai amintesc ca Linux nu ar fi existat daca nu ar fi fost Unix. Se pare ca peste 80% din ce avem
si folosim astazi a fost creat intre '60 si '90 :wink:

Link, te rog :slight_smile:

1 Like

Uite aici adevarul :slight_smile: si motivul pentru care ar trebui sa inavatam sa lucram impreuna.
Am sentimentul ca astazi suntem ca oile, fiecare pe parcela lui, si sincer asa arata si web-ul, cel putin in RO.
Peste 90% din website-urile inspectate de mine au bad UX si functionalitate precara.
Trebuie sa fie un motiv pentru acest lucru, I guess.

https://www.youtube.com/watch?v=tc4ROCJYbm0&ab_channel=AT%26TTechChannel

1 Like

Tot timpul ma sperie cand vad cat de raspandite erau calculatoarele inca de pe-atunci. Doar terminal, 80x80, etc si cu toate astea s-a raspandit ca focul.
E ca si cum am fi avut un gol in interior de care nu ne-am dat seama, gol umplut de calculatoare asap. Probabil ceva ce tine de psihologie & stuff, simbioza om masina si restul. :slight_smile:

Apropo de “simbioza om masina”, daca te intereseaza subiectul (fascinant de altfel), vezi Buckminster Fuller - Synergetics

Ce traim astazi e construit in sec. XX :wink: AI/Machine Learning a fost dezvoltat in anii '80, astazi e doar o chestiune de implementare.

In perioada interbelica, Arthur C. Clarke dezvolta comunicarea intersatelitara :slight_smile:

Iata aici si o istorie detaliata a computerelor si limbajelor de programare, descrisa intr-un mod autentic
de Uncle Bob :slight_smile:

Dupa ce am urmarit seminarul, vi-l recomand, pentru ca o sa aflati lucruri inedite precum ca memoria RAM are un istoric bazat pe tancuri de mercur si sunet, sau ca 1MB de memorie costa la un moment peste 1milion USD si doar cei de la IBM aveau asa ceva.

1 Like

E prima data cand ma uit la Uncle Bob. Funny guy! :slight_smile:

2 Likes