Hardware pentru rulare a 2-3 masini virtuale pentru retelistica

Salutare! Pe care dintre cele 2 PC-uri, strict aceste PC-uri, le-ati alege daca ati fi nevoiti sa rulati 2-3 masini virtuale cu Windows Server (2008/2012/2016/2019) sau Windows 7/8/10, in care sa faceti doar configurari de retea?

Intentionez sa folosesc VMWare Workstation.

Desktop sau laptop?

As aprecia foarte mult daca m-ati putea ajuta cu un raspuns pana la inceputul zilei de maine.

Va multumesc!

Strict la alegerea desktop vs laptop: ai nevoie de portabilitate constantă sau o dată la câteva luni/ani?

Un laptop va avea tot timpul o răcire mai slabă decât un desktop.

Apoi, pentru că laptopul are chestii pe care trebuie să le cumperi separat la desktop (ecran, tastatură etc), în aceiași bani vei avea întotdeauna o configurație portabilă mai slabă. Ce mi-a sărit în ochi este cantitatea de RAM, care este dublă la desktop (dar probabil mai sunt și alte diferențe).

2 Likes

Toata aceasta parte cu masinile virtuale tine de un interviu. Problema e ca PC-ul pe care-l am nu face fata pentru asa ceva, drept pentru care un prieten s-a oferit sa-mi ia unul dintre cele 2 PC-uri de mai sus, pe care sa-l folosesc pe perioada interviului, dupa care sa-i dea retur.

Deci, de cel mult o luna voi avea nevoie de el.

Eu aș merge pe deskop din motive de RAM :slight_smile:

2 Likes

La asta m-am gandit si eu, dar ar putea cumva ca Intel® UHD Graphics 630 (desktop) sa-mi faca probleme cand rulez masinile virtuale? Scuze, nu le am pe partea cu hardware.

Nu are trraba placa grafica aici.

1 Like

Va multumesc amandurora pentru raspunsuri! :slight_smile:

I-a un PC ieftin, pune-i vreo 16-32 gb ram si joaca-te. :slight_smile:

Si sa ruleze servicii pe ele. Baze de date, server web etc.

1 Like

E o situatie mai complicata, altfel as fi facut-o.

Mi-au zis in mare parte ce imi vor da la interviu, iar din ce-am vazut, nicaieri nu aparea partea cu servicii, baze de date, web server.

Arunci banii pe fereastra cu ceva nou pentru server, poti lua servere SH, ii pui un SSD si 32-64Gb RAM.

Apropo, poate esti mai bine cu un PC normal la inceput, un server are un boot time de cateva minute, e foarte enervant cand trebuie sa dai multe restart-uri. Grija si la procesoarele foarte noi, ia ceva putin mai vechi ca s-ar putea sa fie probleme cu ultima generatie de Intel/AMD.

Daca ai nevoie pentru un interviu eu m-as folosi de emag genius, as lua un server/desktop si il trimit inapoi.

1 Like

Vrei sa folosesti EVE-NG sau GNS3?

1 Like

Multumesc pentru sfaturi!

M-am gandit si la partea cu procesoarele noi, dar sper ca cel pe care l-am ales nu sa aiba probleme. Iar daca o sa aiba, o sa am inca timp sa-l inlocuiesc, pentru ca mi-au dat o luna timp de pregatire, poate si mai mult.

Pana la urma urmei am dat comanda pentru acesta. Iar acel prieten a facut dupa cum ai spus, l-a luat cu emag genius.

M-am gandit mai bine, si cred ca o sa-l tin si pentru lucru, in cazul in care ma vor alege, pentru ca ii pot da retur pana in 60 de zile.

Editare:
Am ales acel PC, de data asta cu 16 GB, pentru ca celelalte aveau diverse sisteme de operare instalate, cele cu 32 GB. Cum a fost foarte tarziu cand am dat comanda, n-am avut cu cine sa ne consultam despre politica de retur daca urma sa sterg, de exemplu Ubuntu, si am mers pe unul mai ieftin, fara OS.

Drept sa-ti spun, nu stiu de ce am exact nevoie de 2-3 masini virtuale. Tot ce am primit a fost asta:

You must know about:

  • Network settings (IP, mask, default gateway, DNS): why each of these is necessary, when and what they are used for
  • the DNS: its purpose, how it works, types of zones, different types of records, and their purpose
  • the DHCP: its purpose, how it works, which settings it can distribute to clients, address reservations
  • What you can do from the client machine when interacting with the DNS and the DHCP
  • the NTFS file system: the main differences from FAT32, its features (fault tolerance, compression, encryption, journaling, security, etc.).

If you would like to prepare or refresh your knowledge for the discussion, you can do the following:

  • Find a hard copy or electronic book on Windows Server 2008/2012/2016/2019 administration.
  • Download VMware Workstation in evaluation/trial mode from www.vmware.com.
  • Install 2–3 virtual machines with Windows Server (2008/2012/2016/2019) and Windows Client OS (Windows 7/8/10).

It is essential not only to read the theory but also to try everything in practice: raise the domain controller, add the machine to the domain, set up the DNS and DHCP, understand their functions and settings, etc

N-am mai lucrat cu servere pana acum, insa stiu cateva lucruri ce tin de administratia Windows 7, inclusiv retelistica.

As vrea sa-i intreb pentru ce anume am nevoie de aceste masini virtuale, dar imi e ca poate ma descalifica daca vin cu o astfel de intrebare.

Intentia mea era sa descopar pe cont propriu de ce este aceasta nevoie. Din ce imi imaginez, cred ca o sa am de-a face cu adaugarea masinilor virtuale unui domeniu, carora sa le fac diverse setari.

Senzația mea este că îți sugerează să instalezi mașini virtuale să te joci pe ele, că presupun că nu ai Windows Server pe stația ta de lucru.

1 Like

E o companie care se ocupa cu backup de date, unde vor fi folosite masini virtuale. Deci, presupun ca pe acele masini virtuale vor exista servere.

Azure iti da cate masini virtuale cu Windows iti permiti, gata licentiate, de diferite puteri cpu/ram. Plata e pe timpul de utilizare. Le opresti noaptea/cand n-ai nevoie de ele. Dupa o luna le stergi si platesti strict pentru perioada folosita.

1 Like

Iti multumesc! Dar am luat un PC temporar pana la urma.