Harta interactivă a Alegerilor Prezidențiale din România în 2019 🗺️

Salut, am prezentat rezultatele alegerilor prezidențiale din ambele tururi pe https://alexaac.github.io/presidentials2019/.

Am folosit date geografice de pe Geoportalul ANCPI și rezultatele finale și parțiale de pe Prezența Vot BEC.

Inițial, am vrut să fac un D3 block, dar m-am lungit cu codul și a trebuit să trec pe o pagină GitHub.

Chiar dacă arată ca un Frankenstein compus din block-uri, e încă ‘work in progress’, și sigur e plin de erori … It’s alive și se poate vedea mai clar cum s-a votat pe județe. :slight_smile:


11 Likes

that’s the spirit!

le referendumul nohomo am făcut și io o treabă cu prezența la vot
*se încarcă îngrozitor de încet, sigur, azi aș fi făcut altfel :slight_smile:

PS. Am avut multe speranțe de la Geeks for Democracy (grupul) – a început promițător, acu’ are 13k membri și e un echo chamber de știri de opoziție – cu care n-am o problemă principal, da toate la locul lor.

1 Like

Foarte fain. Interesantă metoda cu spiralele :slightly_smiling_face:

1 Like

haha, somebody noticed, a fost un hack pe genunchi, că am făcut-o în timpul alegerilor și n-aveam la îndemână secțiile geocodate, la vremea aia nici nu știam cum se face, și nu era absolut relevant pentru cazul respectiv – aveam doar SIRUTA → coordonatele per localitate, și toate secțiile dintr-o localitate se suprapuneau (după cum probabil te-ai prins), de unde spirala.
Pâna și asta mi-a luat un pic până să mă lămuresc :slight_smile: