Hobby Corner: Muzică și instrumente muzicale

Da,canta foarte bine.Eu ma refeream la postarea cu “chitaristul” :slight_smile:

2 Likes

Nu ai o chitara normala sa auzim ceva?
Chiar as fi curios :slight_smile:
Multumesc!

Suflatori nu avem printre noi?Trompeta, corn,clarinet,flaut etc?
:slight_smile:

(din păcate m-am cam lăsat de chitară prin 2016-17, mai zdrăngănesc ocazional)

2 Likes

Am cantat vreo 6 luni la trompeta, acum 10 ani, datorita unui prieten care era masterand la conservator si avea curs de pedagogie, eu fiind elevul :slight_smile: Mi-ar fi placut sa continui, dar din pacate nu e asa de usor de gasit un loc de exersat la instrumentele de suflat.

Acum zdrangan si eu ca si iamntz o chitara (electrica in cazul meu) si desi e distractiv, trompeta mi se parea mult mai faina si satisfacatoare - desi e posibil sa fie din cauza ca nu am ajuns inca la acelasi nivel cu chitara. E foarte fain la instrumentele de suflat cum le simti ca o extensie a corpului tau, 10/10 as reincepe trompeta daca as avea cum si unde.

1 Like

Eu mi-as lua un saxofon. Imi place mult cum suna.
E cineva pe-aici care canta la sax?

1 Like

Salut!Se poate lua o surdina de studiu pentru apartamente…Te ajuta mult.Si eu folosesc.
Eu am asa ceva:sshhmute Practice Mute for French Horn

1 Like

Multumesc fain! Nu stiam despre asa ceva, dar mi se pare normal ca exista :slight_smile:

1 Like

Super! Felicitari!

Update cam dupa jumatate de an…

Exemplu de acompaniament (fara prea mult exersat pe melodia respectiva):

Mai incolo daca o sa am chef o sa pun si ceva descriere la aplicatiile despre care m-am interesat.

3 Likes

Am zis ca o sa fac un review la ce programe am ales, dar inca nu mi-a venit cheful :slight_smile:

Dar azi m-am jucat un pic cu pianul si am inregistrat Preludiul in Do major al lui Bach, cu o setare de ‘piano bright’ (nu cred ca suna mai bine decat aia ‘default’, doar am experimentat un pic):

Asa a iesit. N-am folosit pedala.

4 Likes

Apropo de invatat pianul…

Ceva evidenta anecdotica in stilul teparilor cu cursurile de IT:

A ajuns la nivelul asta in trei ani!

Oricine poate, daca imi dati 5000 euroi va spun secretul :slight_smile:

1 Like

Salutare si felicitari!
Nu am cautat partitura dar vreau sa te intreb ceva sunt scrise optimi sau saisprezecimi? :slight_smile:
Ca un sfat…incearca sa pui metronomul si sa canti putin mai rar,…si apoi si mai rar…Ai sa vezi ca sunt anumite locuri unde ai tendinta sa fugi pe formule…(pe finalul frazelor).Sper ca nu te superi ca ti-am zis.Este doar parerea mea.
Sunt muzician de profesie :slight_smile:
Si poate odata si odata voi sti si programare :sweat_smile:

3 Likes

Eu mai cant la trompeta 1 cand mai vizitez pe acasa.
Mi se pare usurel la trompeta fata de pian :smiley:
Trompeta e mult mai fizica (pe mine ma lasa buzele dupa 40 de minute), pianul e mult mai complicat fiind pe 4 voci.

1 Like

Asa arata partitura: Prelude I in C major, BWV 846 - Well Tempered Clavier [First Book] Sheet music for Piano (Solo) | Musescore.com

E 4/4, notele pentru mana dreapta sunt 1/16, pentru stanga cum se vede. Nu m-am suparat, executia aia lasa de dorit o gramada, mai am de exersat.

Folosesc niste aplicatii pentru invatare, si aproape toate^1 lasa de dorit la capitolul durata notelor / ritm, pentru ca ‘defileaza’ notele facandu-te dependent de indiciile vizuale… exista modalitati de corectare, dar sunt ceva mai plictisitoare.

^1 Exista exceptii, cea mai notabila fiind Piano Marvel, unde partitura e in stil clasic si in loc sa aiba ceva ce ‘curge’ continuu, sare… asa ca te vezi obligat sa tii ritmul altfel decat vizual.

1 Like

Da…asa este…la noi(la suflatori-eu cand la corn )rezistenta este problema…Eu ca sa imi maresc rezistenta fac foarte mult note lungi.Incep de exemplu de la FA si urc un semiton si apoi cobor un semiton…ex. FA - FA# - MI - SOL - RE…ETC…Fiecare note lungi cu pauze intre ele.Urmaresc sa am sunet frumos ,sa imi placa si sa nu aibe impuritati si fluctuatii - sa fie drept.
Daca fac o perioada note lungi de ex 2 saptamani(2 sesiuni de 30 de minute zilnic-recomand studiul in etape (de ex daca poti canta 40 de minute,studiaza in 2 etape de 20) ),nu mai am probleme cu rezistenta.Succes!

1 Like

Este foarte bine!
Succes!Mai asteptam videouri!

1 Like

Sincer mie imi place mult mai mult sa cant in fanfara decat la pian, cel putin pentru mine e o senzatie mult mai frumoasa cand auzi basii in spate si se canta in ritm de mars.

In legatura cu exercitiile, la nevoie mai dau si cate un sol de sus acolo unde partitura o cere, si mai serios nu exersez pentru ca doar acasa am cu cine sa cant, si pe acasa ajung mai rar.

Dacă tot v-am prins aici :upside_down_face: am făcut și eu for fun un proiect care citea o partitură în genul formatului LilyPond și sunt curios dacă e corect cum am implementat duratele notelor.

Nu am ținut cont de cheie, am ținut cont doar de time signature și tempo. Din ce am înțeles eu, tempo-ul se măsoară în bătăi pe minut, deci am calculat lungimea unui beat în secunde (60 / tempo). Pentru fiecare notă am calculat lungimea în secunde funcție de durata ei (1/2, 1/4, 1/8 etc.) și de măsură (de exemplu dacă time signature e 3/4 și eu am o notă de o doime atunci am calculat lungimea notei ca fiind 4 * 1/2 = 2 beat-uri). Pentru pauze am raportat la 4 beat-uri (pentru pauză de o pătrime am considerat că are 1 beat). Ca să reprezint efectiv notele am generat o sinusoidă cu frecvențele notelor.

Mă gândeam că poate aveți resurse peste care să mă uit ca să învăț mai bine chestiile de genul, știu de https://www.musictheory.net/ dar m-ar ajuta și ceva din perspectiva implementării unui synth. A fost un proiect super fun, mă gândesc serios să lucrez la un synth când prind niște timp.

Am și testat ce am făcut pe un Fur Elise, și după ureche suna… ok. Dar na, eu nu-s muzician :slight_smile:

2 Likes

Super…eu de exercitii spuneam numai pentru rezistenta ce fac…conteaza mult notele lungi…stiu ca sunt plictisitoare…dar iti faci rezistenta smechera cu ele :slight_smile:
IDe curiozitate, in ce fanfara canti?