Holy War: Indent cu Tabs VS Spații

Pei tocmai ca nu ii oblig daca lucrurile ajung la injuraturi si “eu nu iti pot citi codul, you suck!” pur si simplu ma retrag :smile: simplu nu?

Problema cu tabs vs. spaces este asemanatoare cu felul cum se comporta unele persoane cu chelneri etc. Este foarte usor cand ridici problema sa observi daca pers. respectiva o sa sara in sus sau nu.

Daca o sa sara la injurii/atacuri la persoana atunci foarte probabil o sa-ti sara la gat si cand ii vei critica un pic codul sau invers.

1 Like

De citit pana la sfarsit : http://blog.codinghorror.com/death-to-the-space-infidels/

2 Likes

discourse are aproape 400 de contributors / si folosesc 2 space convention / ma mir cum de nu s-au omorat intre ei pana acum :smile:

@ant Din pacate multi o sa citeasca articolul printre randuri si n-o sa vada “subtilitatea” lui Atwood de la sfarsit, asa ca ma ofer sa o citez:

That said, only a moron would use tabs to format their code.

  • unless you happen to be programming in whitespace or Python.

Jeff Atwood (@codinghorror)

Chiar m-am gândit la tine când am văzut topicul :slight_smile:

Ontopic: Spații cu indentare de 2 (așa cere Drupal). În proiectele personale n-am preferințe. 2-3 spații sunt ok, 4 mi se pare prea mult. TABS sau SPACE nu contează (oricum nu le “vezi”).

2 Likes

@bogdanconstantinescu
Cred că majoritatea dintre noi a citit articolul respectiv la vremea lui (adică acum 5 ani) și, deși am un oarecare respect față de Atwood, asta nu înseamnă că tot ce zice el e literă de lege. Părerea mea e că propoziția din încheiere a avut ca scop doar încingerea spiritelor, pentru că, dacă NU am citi printre rânduri și am rămâne imparțiali, am remarca că, de-a lungul articolului:

1. Recunoaște validitatea dezbaterii “Tabs VS Spaces”

So yes, absurd as it may sound, fighting over whitespace characters and other seemingly trivial issues of code layout is actually justified.

2. Nu recomandă una sau cealaltă opțiune:

Choose tabs, choose spaces, choose whatever layout conventions make sense to you and your team.

3. Steluța din citatul tău, pe lângă faptul că e parțial incorectă în contextul articolului (Python suportă indentare atât cu spații cât și cu TAB-uri), nu se referă la fraza citată de tine ci la un alt paragraf mai de la începutul articolului :smile:

So, then, the question: [b]should code*[/b] be indented with spaces ceva cod or tabs?

@iamntz
Apropo de ceea ce văd că recomandă lumea pe-aici, adică folosirea “coding standard” -ului limbajului/librăriei pe care-o folosești: WordPress parcă cere indentare cu TAB pe toată linia (PHP, HTML, CSS & JS), nu? :stuck_out_tongue:

2 Likes

Nu folosesc aliniere. Eye candy care nu merita efortul de al tasta.

tare-as vrea sa vad si eu niste cod scris de astia care nu vor sa auda de standarde, de librarii, de framework-uri…

app, gramatica tot iCandy-i?

2 Likes

Am lucrat pe un proiect in care vechiul dev nu a folosit nicio aliniere, nimic. Nu doresc nimanui sa aiba parte de asa ceva. Tin minte ca mi-a luat vreo 30 de minute sa-mi dau seama unde trebuie sa introduc formularul pe care trebuia sa-l pun. Mai plin de spume ca atunci nu cred ca am fost vreodata.

2 spatii folosesc, 4 mi se pare mult prea mult iar de tab-uri nici nu comentez :smiley:

Btw daca vreti sa vedeti 2 spatii in loc de tab pe Github puteti folosi urmatorul trick:

hai, nu exagera aici ca nu are rost.

ma refeream strict la exemplul tau cu alinierea “=” sa fie una sub alta. Arata chiar mai urat decat inainte. Ai tu cumva alt exemplu de aliniere care e folositor si care se poate face doar cu spatii?

care-i exemplul meu cu alinierea aia?

Nu al tău, comentul meu se referea la asta în particular. Acuma ma gândesc ce îți imaginai tu ca am zis eu…

OMG … saraca tasta SPACE … i’m a TAB guy … for anything … e pur si simplu comod :slight_smile:

1 Like

Apeși SPACE doar dacă nu știi că tasta TAB poate fi setată să introducă 4 spații în loc de caracterul TAB.

2 Likes

Va spuneam acum cateva saptamani (postul e mai sus) ca sunt oameni care cred ca noi apasam tasta Space pentru a indenta, acum avem si dovada vie.

Q.E.D.

4 Likes

It was but a joke.

Episodul de azi din Silicon Valley a tratat problema spaces vs. tabs.

(din motive de copyright, nu pot pune părțile esențiale)

2 Likes

N-am văzut încă episodul, dar presupun că au câștigat spațiile, de mi-ai dat CC, nu? :smiley: