Holy War: Linux vs Windows

Păi ăla e tot opt-in - utlizatorul trebuie să bifeze manual updateul, că e optional. Am impresia că tu nu prea folosești Windows, doar iți dai cu părerea :slight_smile:

Tocmai asta e, ca a fost bagat la Security Updates, ceea ce inseamna ca se face automat (daca ai Windows Update setat pe automat, obvious).

More and more Windows 7 and 8.1 customers are complaining that Microsoft upgraded
their computers to Windows 10 – and they didn’t do anything to bring it on.

Din linkul de mai sus.

Te referi la nag-wareul ăla din traybar care îți bagă mesaje zilnic să iți faci upgrade. E total altceva. Procesul de upgrade e total manual.

Manual dar nu prea :slight_smile: La un moment dat nagware-ul ala se transforma intr-un box in care nu ai decat doua optiuni, niciuna de cancel. Cred ca altcineva nu prea foloseste Windows :slight_smile:





Hahaha … adevărul e că îmi place să fac upgrade, deci nu prea știu ce probleme au Windowsurile expirate. Windows 10 e foarte bun.

Depinde de development. Spre exemplu, daca faci development de aplicatii in php sau aplicatii de windows, windows-ul este o alegere mai buna decat linux.

Update-uri dezactivate si le activezi doar cand ai chef de facut update.

Stai linistit ca nu doar userii de windows piratat au fost avut noroc sa li-se faca update la Win10 cand au apasat pe acel x

1 Like

Pai da, dar asta te expune la multe vulnerabilitati, care sunt reparate prin Windows Update automat. Daca il tii pe manual, trebuie sa te uiti pe web la fiecare KB si sa vezi ce anume face, sa nu te trezesti cu vreun Windows 10 (daca nu il vrei, daca il vrei, nu e pb).

Vorbim strict de web development, pentru software development ai nevoie de fiecare platforma pe care faci development. Pentru web development nu conteaza platforma, nu cred ca ai nevoie de Xampp sau Wamp si nu poti face asta pe un Apache + PHP + MySQL/MariaDB separate. Adica na, Ruby sub Windows era crima si pedeapsa acum ceva timp. Perl sub Windows face oamenii mari sa planga. Python sub Windows? nici nu stiu daca exista, probabil ca da. Erlang sub Windows? Go? Cati ati avut problema asta [1] cu node.js/npn sub Windows, cand prea multe dependinte creau o structura arborescenta ultra-stufoasa incat ajungea sa se extinda peste limita de lungime a unui path in Windows? Si asa mai departe.

De ce sa ne chinuim? Da, pot dezolta in Python pe un telefon cu Android, dar vrei sa faci asta?

  1. Too many dependencies break the Windows file system · Issue #3697 · npm/npm · GitHub

Dap. Am folosit, pentru o materie la facultate.

Comoditate? Sau nu ai experienta cu linux-ul? Motive sunt, trebuie doar sa stai sa le cauti. Ori poate nu vrei sa te chinui cu doal-boot, ori ai folosi linux-ul doar pentru acel proiect, asa ca preferi sa folosesti o masina virtuala (inca nu stiu cum pot schimba rezolutia unui Linux din virtualbox :frowning: ).

Zise @iamntz scriind asta de pe siatemul lui de operare Closed Source.

Folosesc Franz de la lansare ai nu am murit.

1 Like

Jokes on you, ca să zic așa. De aproape o săptămână folosesc doar ubuntu :slight_smile:

1 Like

Si este ca n-ai murit? :smiley:

Este. Dar nici că mi-a fost exagerat de bine n-aș putea spune…

Trebuie să recunosc însă, aplicațiile de care aveam nevoie au funcționat ireproșabil :slight_smile: (vagrant, docker etc. Lucruri care pe Win sunt un coșmar)

2 Likes

Cred cu tărie că dezvoltarea de cod care va fi la final deployată pe un linux trebuie să se facă pe o mașină linux. Sunt mai multe motive, dar pt mine cel mai important este că developerul învață mindsetul necesar creerii unei aplicații robuste. Nu se mai pierde timp cu tot felul de struțo-cămile pentru a obține un mediu de dezvoltare potrivit, el vine “for free”. Trade-offul (singurul pe care îl văd eu) fiind că este posibil să fie necesar alt IDE. Desi PhpStorm văd că e și pe Linux.

Au fost alții care au formulat chestiile astea mai bine ca mine, creând lista de 12-factor app.

4 Likes

Jokes on you, ubuntu e urat, prost si degeaba.
Asta si de cate ori te-ai uitat prin codul ubuntului.
Ah da, si de cate ori dai search in unity, cauta si pe net si face data leak. So yea.

1 Like

Nu toata lumea folosesti Unity, si chestia cu cautarea au pus-o opt-in de ceva timp. Dar nu conteaza, da-i bani lui Billy :wink:

Probabil eu sunt unul dintre fani open source, am crescut cu linux, nu poti pune monopol pe cunostinte, pe viitor sper sa lucrez la proiecte open source care sa aduca si banii dar momentan incerc sa invat best practices in software development(mastering scrum, unit tests, clean code, solid), acestea sunt cu atat mai importante intr-un proiect open source a carui cod sursa trebuie sa fie inteles de o comunitate care sa contribuie la el, aici sta elementul cheie intr-un proiect open source.

5 Likes

Backbone-ul internetului se bazeaza pe Linux, aproape toata infrastructura internetului se bazeaza pe acest sistem de operare, Windows apartine unui deceniu trecut cand internetul nu era asa de raspandit, probabil de asta a aderat si Microsoft la Linux Foundation ca si Platinum Partner.

ASP.NET a fost o tehnologie cel mult pentru intranet, dar nici pe departe pentru internet, ceea ce incearca Microsoft acuma cu .NET Core sa copie modelul facandu-l open source, cross platform, si sa creeze o tehnologie pentru internet ca sa poata concura cu Node.js si celelalte care sau dus mult in sus pe net.

E doar o parere personala.

Ceea ce a facut Microsoft in ASP.NET WebForms a fost sa introduca mai multe nivele de abstractizare ca sa o faca mai usor de folosit, atractiva, productiva, dar asta a venit cu un cost de performanta, nivele de abstractizare care apoi au inceput sa le scoata in ASP.NET MVC, cateodata trebuie sa mai cobori si sa lucrezi low level ca sa optimizezi, si se pare ca mai incearca asta cu Entity Framework asa ca Dapper a luat-o inainte.

Cand situatia o cere trebuie sa faci un tradeoff(compromis) intre productivitatea cu care dezvolti si performanta care este necesara.

2 Likes

Din ce am gasit, Pidgin, pe Ubuntu, stie doar text messaging pentru Skype business, nu si video calls.
A folosit cineva vreun client de Skype business (Ubuntu) care sa suporte si audio/video?