How to Build an Online Presence as a Junior Developer

Cea mai importantă este „fă-ți un blog”:

You need to document your learnings, not create advice for others based on what you’ve learnt.

5 Likes

Foarte adevărat.

Aș avea atâtea despre ce să scriu, chestii care nu le-a făcut nimeni și a trebuit să le fac eu.

Recent a trebuit să trec firma la care lucrez de la un CRM bazat pe mssql instalat local, la Infusionsoft.
Nu există nicăieri nimic în afară de importul csv care e extrem de puțin.

Am reușit prin API să recreez toate conceptele și să păstrez toate relațiile între obiecte, doar prin API.

Și culmea e un serviciu foarte căutat pentru că dacă trebuie să îl facă ei costă enorm. Eu am făcut cu Laravel un artisan script relativ adaptabil care ar fi simplu de folosit pentru un programator.

Dar crezi că am timp să documentez ceva? :)) Abia aștept să merg în vacanță să mă relaxez un pic.

E obligatoriu deja parerea mea să fi găsit pe Google imediat, și pe cât posibil părțile bune.

De asemenea încerc și pe profilele de socializare să fiu cât mai profesional, și să mă abțin să mă bag în dezbateri subiective pe cât posibil.

Cred că ce ar mai trebui să aibă un programator e profil activ pe stackoverflow (nu am, guilty as charged) precum și pe quora unde mă mai bag la chestiuni tehnice.

2 Likes

Problema cu github e că dacă ai vreo idee bună nu văd de ce ai pune pe github codul la el. Iar dacă înveți ceva o să îți fie rușine să pui orice ține de ce înveți.

Mai sunt câteva librării pe care le modifici sau scrii tu, dar sunt atât de simple încât iar nu merită efortul să le pui pe github cu documentație. (că fără documentație cum ai spus și tu de obicei lucrurile sunt inutile)

Eu vreau să îmi fac un vlog, dar nu am o cameră destul de bună, nici spațiu pe disc, nici microfon și nici sistem pentru iluminat. Deci iar am motive pentru procrastination.

Aș putea să îmi adaptez telefonul, să pun 2 spoturi și hârtie igienică peste ele la birou, să îmi fac eu un microfon căruia să îi aplic un filtru digital dar e prea multă muncă.

1 Like