How To Multiply Your Time

Cum sa-ti eliberezi timp, sacrificand timp. (Poveste siropoasa inclusa.) TL;DR: eliminate, automate, delegate.

3 Likes
4 Likes

Daca tot veni vorba de time management, ce interval de lucru folositi pentru Pomodoro? Pentru programare imi pare cam putin 25 de minute, tinand cont ca intrarea in flow dureaza in jur de 10 minute.
http://lesswrong.com/lw/lfh/pomodoro_for_programmers/

Pana acum am incercat doar 25-5 (25 minute lucru, 5 minute pauza, in care nu ma uit la ecran, dar ma pot gandi la problema in cauza; eventual fac niste miscare). Ideea e ca am incercat sa intru in flow la comanda

Nu functioneaza pomodoro pentru programare si design, eu de obicei am un outline la ce trebuie sa fac si bifez pe hartie. Pauze iau cand trebuie sa ma duc la baie sau cand e vremea sa mananc. Cel mai important lucru e sa folositi o lista FIZICA, un creion/pix si hartie. Nu prea mi se preteaza aplicatiile digitale decat pentru notite.

2 Likes

DA! DA, DA, DA, de o mie ori DA!!!

Fizic, pix si hartie!

DA!

Depinde de task-uri, depinde cât de strict ești prin pomodoro (varianta oficială este că un pomodoro este invalid la cea mai mică distracție).

La mine pomodoro funcționează doar atunci când am de făcut chestii enervant de banale.

De multe ori s-a întâmplat ca pomodoro să mă ajute să intru în flow.

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Mai e o chestie la mijloc: dacă nu termini într-o zi o listă iar a doua zi notezi iar elementele omise în ziua anterioară, creierul procesează un pic diferit prioritatea. Apare un mic sentiment de vină și te apuci de lucru mai repede/mai cu spor.

1 Like