.htaccess, index[php] not run

Salut,

in urma instalarii unei platforme (php/Laravel) pe server, nu ruleaza index[php], inainte imi zicea ca nu gaseste ruta, acum deloc nu mai executa.

Server: Ubuntu cu apache2
VirtualHost definition:
<VirtualHost *:80> ServerAdmin [email protected] ServerName dashboard.site.com ServerAlias www.dashboard.site.com DocumentRoot /var/www/html/dashboard/public DirectoryIndex /var/www/html/dashboard/public ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/error.log CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/access.log combined </VirtualHost>

Nu a trebui sa fie

DirectoryIndex index.php index.html

?

https://httpd.apache.org/docs/current/mod/mod_dir.html#page-header

1 Like

Am pus si asa, tot nu-l ia. Daca dau merg pe site.com/index.php pare ca merge. Dar singur nu-l ia.

A mers asa cum ai zis, merci. Dar acum uite care-i situatia:

  1. Mergand (manual) pe subdomeniu.site.com/index.php => Functioneaza
  2. Megand pe subdomeniu.site.com => redirecteaza ok catre subdomeniu.site.com/login ==> dar vine cu informatia:

`Not Found

The requested URL /login was not found on this server.

Apache/2.4.7 (Ubuntu) Server at subdomeniu.site.com Port 80`

Asta cred ca tine de Laravel si de .htaccess-ul lui, nu am lucrat niciodata cu Laravel, asa ca probabil altii te pot ajuta mai bine. Poti sa dai un paste la .htaccess aici sau intr-un pastebin?

1 Like

Nu vad nimic dubios in mod_rewrite, redirectul ala spre login se face direct din aplicatia Laravel, asteapta sa apara cineva mai versat ca mine in Laravel :slight_smile: Poate sa fie o problema din router-ul intern Laravel, nu am idee cum functioneaza exact frameworkul.

Ok, merci mult :slight_smile:

ai activat mod_rewrite-ul in apache? stiu ca default e dezactivat.

AllowOverride All in apache.conf pentru dir: /var/www a rezolvat treaba (si desigur activat mod_rewrite-ul in apache) :slight_smile:

Acolo era buba.

Ah da, uitasem sa te intreb cum ai setat AllowOverride in .conf si daca ai activat mod_rewrite :)) Deh, batranetile astea maica … :slight_smile:

1 Like