I noticed some disturbing privacy defaults in Windows 10

hell yeah! :sunny:

Telemetry and Data Collection are coming to Windows 7 and Windows 8 too

via Telemetry and Data Collection are coming to Windows 7 and Windows 8 too

1 Like

Lasama sa-ti explic o chestie: Prin faptul ca ei si-au rezervat dreptul sa-ti dezinstaleze aplicatiile piratate, inseamna ca au modalitati de a umbla in PC-ul tau (“and more”, dupa cum spun ei) FARA ACORDUL TAU, CU ACORDUL TAU. Prin faptul ca folosesti windows-ul, inseamna ca accepti asta.


Sunt curios, insa, cate procese vor fi in care vinovatul va da vina pe Windows 10 pentru ce se afla in PC. Vreau sa spun, modalitatile exista, mai ramane doar de gasit un motiv…

Știi că nu te obligă nimeni să folosești Windows, da?

Pe lângă OSX mai ai zeci de distribuții de Linux. Care, pe lângă faptul că nu îți bagă astfel de termeni și condiții pe gât, mai sunt și „gratuite” :smile:


Pe mine mă pune pe gânduri altă chestie, mult mai interesantă: dacă se implementează un sistem de trimitere a datelor personale direct în OS, oare ce îi va opri pe cei ce rezolvă activarea windows-ului să trimită datele spre un server propriu?

2 Likes

OS X = commercial OS AFAIK it doesn’t do this kind of bullshit in the background (and everyone loves bashing Apple)

also:

In the future Win OS = DX12 Steam Machine / fuck’em

1 Like

Eu folosesc Windows 10 la munca si Ubuntu acasa si sunt multumit de ambele, parerea mea e ca nu e bine sa fugi de nou cel putin la sisteme de operare.

1 Like

Nu prea vad legatura - esti multumit in ce sens? Ca Ubuntu are Amazon search integrat si some nutjob chiar il numeste spyware [0] :smile: iar Windows trimite date prin canale criptate catre servere obscure?

Eu unul as prefera sa platesc upgrade-ul sau full license decat varianta curenta de backporting give us your data catre win 8.1/8/7.

[0] - Ubuntu Spyware: What to Do? - GNU Project - Free Software Foundation

1 Like

more lovely news:

2 Likes

Adblock for Windows? :smiley:

1 Like

ugh, mi se pare revoltator
bine ca au bagat inapoi meniul de start, sa auba unde infige reclame

1 Like

update:

the latest Windows 10 installation figures show that Microsoft is also monitoring how long people are using the operating system

2 Likes

Eh, „nimic” îngrijorător…

Sunt curios cât va dura până și Apple va adopta o strategie asemănătoare (și cât de revoltați vor fi atunci fanii). Iar la Apple va fi și mai interesant, că au cititoare de amprentă (pe telefoane), camere pe toate PC-urile¹ (iMac, MBP), toate device-urile lor au GPS într-un fel sau altul etc (au mijloacele de a fi mult mai invazivi în viața personală). ATUNCI va fi cu adevărat interesant!

Copăcel, copăcel, ne îndreptăm cu pași siguri spre 1984! :smiley:


¹ PC = personal computer; oricât de mult se zbate Apple să se separe de asta, un mac este, până la urmă, un PC…

2 Likes

Eu sunt absolut sigura ca Apple deja colecteaza aceste date, doar ca nu sunt asa de stupizi incat sa le publice si apoi sa dea din colt in colt cand sunt intrebati de unde le au.

Yup - insa folosesc anonymous ids which expire after 15 minutes via https.

Este clar ca-i banal sa asociezi anonymous ids de un anume utilizator daca vrei, in orice caz ma gandesc din ce in ca mai mult la littlesnitch.

Problema la Microsoft este ca nu pot fi interceptate si blocate desi probabil exista ceva similar si in OSX (desi are totusi o baza UNIXy).

Oricum argumentul ca OSX face asta de ages nu este o scuza pt. a ignora ce face Ms. Ma gandesc din ce in ce mai mult sa trec pe Linux pt. usual stuff si sa pastrez Windows ca dumb console OS si OSX ca neat work-only machine fire-walled like hell.

P.S.

the unixy part este totusi un mare plus fata de Ms IMHO

2 Likes

La începutul anilor 2000 umbla o vorbă care spunea că un PC sigur e un PC stins (powered off).

Cred că zicala va reveni la modă :slightly_smiling:

1 Like

Eu nu cred. Daca au facut ei ce-au facut, cu windows-ul, cat le ia celor de la apple sa se foloseasca de baterie sa trimita exectricitate la un circuit micut care este conectat la microfon, camera, hdd, ssd, placa de retea, etc. si trimite date regulat? Eventual, pot avea ei instalate ca “hotspots” orice alte sisteme de genul, care sunt aprinse (in caz ca direct nu se pot conecta la internet).

Ca asta ar fi costisitor, up to defying the purpose of it all, e cu totul alta discutie.

When there's a will, there's a way.

@iamntz + @Sapioit please stop ruining this Microsoft bashing thread. Either say something bad about Windows or don’t say anything at all :)))

1 Like

@dakull Why not bash everyone?

Back to topic: Daca acum zicem asa de windows, sunt curios ce-o sa zicem in 5 ani… despre orice, nu doar ce versiune de windows va fi atunci “la moda”…

In linii mari pentru ca Ms nu facea asta pana acum si ce mi se pare si mai evil este ca they’re backporting the stuff into 8.x Faptul ca OSX o facea deja sau nu este un moot point.

1 Like

You don’t have to keep your windows up to date… and you can avoid installing the evile updates…

Asta este culmea ipocriziei. Siteul pe care este postat articolul respectiv are google analytics, nu are rost sa zic mai mult.

Din cate stiu de la Windows 8 logarea se face prin live.com cat timp esti conectat la retea. De aici probabil se pot afla cu usurinta statisticile respective.