IBM to acquire Red Hat in deal valued at $34 billion


Anuntul Red Hat

3 Likes

Destul de trist IMO. IBM are niste divizii super (research, părți din Watson etc), dar în general nu-mi inspira încredere. Afaik, RedHat avea revenues the 1B, așa că e un premium mare pe care-l plătesc la achiziție.

3 Likes

Mai bine IBM decât Oracle :smiley: (Cum a fost cazul cu Sun, din păcate :frowning: ).

4 Likes

Ca de obicei, link trantit fara nicio nota personala, ca sa puna restul lumii parerile.

Este evident ca marsul IBM pe Watson (unde s-au cheltuit sume uriase de bani la promovare) nu a dat rezultatul scontat.
Ceea ce a fortat “big blue” sa revina pe terenuri pe care le stapaneste mai bine, si sa marcheze crestere sustinuta, acoperind pierderile proprii printr-o achizitie.

1 Like

Nu pt asta este forumul ?
Daca nu iti convine ce postez, nu te obliga nimeni sa citesti sau sa comnetezi la ceea ce postez Ignori si gata. M-am cam saturat sa te iei aiuriea si cam fara rost de mine.
Daca atunci cand am postat poate nu mi-a trecut nimic pertinent prin cap. Sau la asta nu te-ai gandit.

Si uite, o parere am mea. IBM vrea sa devina nr 1 si face ca orice alta companie. Cumpara competitori. Ori isi va bate joc de Red Hat, ori o va dezvolta sau nu se va baga in treburile lor prea mult. La vechea mea companie s-a folosit Watson la cateva proiecte cu suuces in zona de retail.


Ai o atitudine cam agresiva la adresa mea si acest lucru contrariaza (si pe mine ma deranjeaza) cu ideea acestui forum. Asta cel putin este parerea mea depre tine. Si oricum, eu nu pot interzice membrilor acestui forum sa nu comenteze la subiecte.


Intr-o nota mai umoristica:
Cred ca ai ramas cu sechele de la Sapioit :joy:

1 Like

Mai citeste si ce discutam despre calitatea continutului, nu doar repede copy-paste la stirr Bloguri personale vs Bloguri personale

Cum masori calitatea continutului ?


Mi-ai dat un topic din categoria Offtopic

Decat sa citesc prostii publicate pe blogurile proprii, prefer sa citesc lucruri interesante. Cand vad lucruri interesante, cateodata vreau sa le arat si altora.

Știi că majoritatea lucrurilor interesante sunt publicate pe unele bloguri proprii, da?
PS: poate că ar fi frumos din partea ta să te abții de la jigniri?

Asta doar o mostra din discutie


Nu vrei sa ingropam securea razboiului ? :slight_smile:


Ce tare !!
Exista un buton de stergere, dar nu am permisiuni sa sterg :smiley:

1 Like

Eu nu sunt in razboi cu nimeni, poate doar intr-o permanenta lupta cu mine insami de a fi mai buna cu fiecare zi. Imi doresc sa nu se strice si acest colt de internet. Am cunoscut oameni faini aici.

Uite, eu obisnuiam intru des pe forum pentru ca mi-a placut calitatea continutului luata in ansamblul ei. Au trecut cativa ani de cand intru aproape zilnic, si in general participarea de aici mi-a crescut increderea ca se poate si la noi, e posibil sa avem o comunitate decenta, civilizata, saritoare.

Vezi tu, continutul e de multe feluri. Daca apar probleme de programare, una e sa te ajute cineva care chiar se pricepe la limbajul respectiv, sau s-a mai ciocnit de problema, si o face in mod pedagogic, ajutandu-te sa inveti cum sa te descurci singur data viitoare (sunt cativa astfel de useri), si alta e sa vina cineva care face cherry-picking si pune linkuri de pe stackoverflow, fara sa aiba decat o vaga idee care ar putea fi problema, de multe ori avand doar tangenta cu limbajul de programare in sine. Acest al doilea fel de contributori scad calitatea discutiei punctuale, ba mai mult indeparteaza contributorii din prima categorie si astfel scade calitatea in ansamblu.

Invariabil apar oameni pe fuga, grabiti sa realizeze ceva ce si-au propus. Uneori, cineva care incepe un thread isi doreste o solutie rapida la un bug, neavand rabdare sa li se explice firul logic pentru debug. Sunt multi utilizatori care au spamat la greu pe aici cu linkuri, nu esti primul. Te rog sa citesti acel thread unde am pus link, si cel care l-a generat (in acesta din urma sunt si capturi de ecran exact cu link-uri postate la care nu participa nimeni), si in perioadele acelea lumea a cam ocolit participarea activa pe forum. In threadurile pe care le-am recomandat mai sus @Vlad_Radu credea ca isi creste reputatia (nu imi e clar exact ce si-a propus), dar a fost pana la urma convins sa renunte.

Mi-am dorit sa citesti comentariul lui @iamntz in care explica de ce e bine sa insotim un link si de 2-3 vorbe. Ca sa nu ti se para ca e doar o toana de-a mea.

Pentru că vrem (și) să generăm discuții pe marginea unui subiect. Iar dacă tu nu ai nimic de adăugat la un articol, de ce ar avea alții?

In trecut mai atragea atentia pe tema asta, o fi obosit si el. Ce se pare ca nu reusesc nicicum sa-ti explic este ca aici nu e(ra) concurs “cine posteaza primul stirea X”. Ci e(ra) un loc unde puteam dezbate chiar subiectul stirii (in cazul asta “oare care ar putea fi consecintele”, “oare de ce au ales sa faca mutarea asta”, “oare de ce acum”, “oare de ce pe suma asta”, “oare ce implicatii are asupra folosirii de zi cu zi”, si tot asa). Acum nu se mai poate asta, pentru ca trebuie sa stam sa explicam lucruri de forma, si suntem obositi cand vine vorba sa atingem fondul

Eu propun asa:

  • tu iti continui aici pe forum activitatea in stilul propriu (pentru ca pana acuma nu ai fost receptiv la critici constructive, oricat am incercat sa vorbesc eu frumos si pe subiect);
  • eu iti urez multa bafta in domeniul IT, si te rog sa tii minte ca nu cel care face cea mai mare galagie este cel mai bun/senior/demn de stima celorlalti/etc;
  • eu le multumesc tuturor celor pe care i-am cunoscut aici si cu care am rezonat in anii din urma (sigur o sa uit pe cineva, dar risc: @teotite @navaru @AdrianBasalic @ct27stf @isti37 @Catalin_Banu @redecs @RedGuard);
  • eu promit sa depun efortul de a intelege ce a fost in capul meu cand am crezut ca poate exista pe termen lung o conversatie civilizata, argumentata, fara cherry-picking si fara interpretarea ca ar fi atac la persoana intre oameni maturi de nationalitate romana;
  • eu ma duc in treaba mea si iau o pauza lunga de forum si de interactiune cu persoane de aceeasi nationalitate ca aia cu care am avut teribilul ghinion sa ma nasc; de mult cochetez cu ideea de a-mi sterge contul, dar nu ar fi corect fata de gazda noastra virtuala.

Mersi fain tuturor. La revedere!

3 Likes

Continui lista cu @Aysun @atufa @cristi_contiu @IceRidder @msd @victorstanciu @iamntz, deoarece se pare ca nu pot mentiona mai mult de 10 persoane :slight_smile:

1 Like


.

Sunt sigur ca sunt solutii mai bune decat cele mentionate de dvs.
Parerile oamenilor sunt diferite, indiferent de nationalitate … doar ca unii sunt mai obraznici de fel.

@Cosmin_Popescu las-o mai moale tinere. Nu te recomanda nimic / nimeni momentan. Ataci persoane dupa care te victimizezi. Mai ai de mancat pana sa-ti poti da tu cu parerea. :troll:

3 Likes

s-a postat un link. s-a crezut a fi o stire interesanta si cu asta basta. de ce atatea atacuri aiurea? nu va intereseaza, nu cititi. nu-i ca si cum va consuma din spatiul personal, nu ataca pe nimeni, nu va ia din drepturi sau din inteligenta de programator. e doar o stire.

9 Likes

Holly molly. guys and gals … have a beer or something :slight_smile:

2 Likes

Fratilor, daca nu v-ati fi luat putin la trante verbale atunci nu mai avea farmec topicul. E bine totusi ca nu a intervenit staff-ul sa calmeze spiritele. Avem nevoie si de divertisment pe langa topicul de funny related stuff.

5 Likes