Idee de startup

Telefonie VoIP care sa inlocuiasca telefonia clasica facuta pentru oamenii care nu au cunostinte in IT, folosesti liniile de internet pentru transfer de date si platesti internet-ul si nu convorbirile.

pui nu este asta ideea la VOIP ?
:smiley:

Poti sa accesezi si linia PSTN din voip

Da dar inca nu e foarte raspandit si nu e foarte usor de folosit de catre oamenii fara cunostinte IT.

Prin ce ar fi diferit de Skype, Viber, Whatsapp, Facebook Video Call, Google hangouts etc?

1 Like

ai raspuns cu 10 sec inaintea mea :smiley:

https://www.codeproject.com/Articles/138484/Simple-SIP-VOIP-based-phone-in-C
foloseste sip-ul

1 Like

Asta era o idee acum vreo 15 ani, acum telefonia e mult prea ieftină ca sa mai poţi concura cu ea…

1 Like

In Canada sa pus in aplicare cel putin pe partea de business, unde se vorbeste foarte mult, lucrez la ceva similar pentru ei, dar ce sa-i faci noi suntem mai inapoiati, cel putin 15 ani.

Pai ceva de genul asta am implementat si eu acum vreo 10 ani, cand lucram la o firma care avea afaceri in Grecia, Ucraina si România. Costurile erau prohibitive pe telefonia clasica, asa ca am pus un Asterisk central, s-au cumparat telefoane SIP hardware si gata :slight_smile:

2 Likes

De ce suntem mai inapoiati? Sunt firme romanesti care deja au propriile produse de VOIP.

2 Likes

Dap, chiar m-am adus aminte de Yate.

1 Like

Eu nu ma refer la noi care suntem tehnici ca suntem inapoiati, fiindca putem citi pe internet, ma refer la cei care ne conduc si trebuie sa ia decizia sa se construiasca infrastructura, dar dupa cum vad deciziile politice, cred ca Romania va fi in cati-va ani in faliment ca si Grecia.

Ce face PSD, ce stie mai bine, printeaza bani, acestia nu au o valoare reala si duc la inflatie, si vor duce la prabusirea economiei.

nu mi se pare ca are legatura cu voip-ul

Voip se refera la voce prin ip(Skype, Viber, Whatsapp, Facebook Video Call, Google hangouts etc). Toata lumea cu un smartphone stie sa utilizeze asa ceva.

Apare o problema cand esti intr-o zona greu accesibila(sat, vf muntilor etc) si nu ai semnal la internet. Aceste servicii nu functioneaza bine sau de loc. Se pierd pachete, iar apelul se intrerupe.

Nu mi se pare ca este o idee prea buna de stratup.
O idee ar fi imbunatatirea tehnologiei existente

1 Like

dar are legatura cu faptul ca suntem inapoiati, lumea se revolta cand ii faci inapoiati, cel mai mare port din Grecia a fost cumparat de curand fiindca Grecia e in faliment, stii cum e daca nu te duce capul sa te gestionezi vin alti.

Cred ca o abordare mai buna ar fi dezvoltarea unui produs care are in spate tehnologia pe care o mentionezi tu, aici sunt destule exemple construite peste Twilio : https://www.twilio.com/showcase

O platforma gen Twilio are deja infrastructura iar costurile sunt rezonabile. Iar tehnic vorbind dureaza prea mult sa ajungi din urma ce ofera ei.

1 Like

Nu suntem chiar asa de inapoiati. Si eu am lucrat la o aplicatie (cu opal https://en.wikipedia.org/wiki/Open_Phone_Abstraction_Library , live555, proprietary IP camera SDKs) din Romania. Era chiar destul de avansata, nu era simplu voip, permitea folosirea mai multor camere video, comanda deschidere/inchidere porti, etc. Adica suplimentar peste telefonie care mergea (cu sau fara asterisk) era si aplicatie de supraveghere. Mai erau si alte ‘goodies’ relativ la asterisk, dar astea sunt detalii. Daca cineva ar fi rautacios, ar zice ca aia din Canada sunt cam inapoiati :stuck_out_tongue:

3 Likes

Sau dinpotriva, suntem mai avansati, cel putin pe partea de technologie de telefonie mobila. Acum, desigur, speculez. Nu stiu ce e in Canada. Dar ma gandesc care ar fi piata in Romania pentru un astfel de produs.
Daca ar fi pentru oamenii simpli, care nu stiu, si nu sunt firme, nu ii vad nici un sens. Adica avem minute disponibile pe abonamente prea multe… majoritatea fiind nelimitate.
Daca ar fi pentru firme, nu vad de ce un sysadmin nu ar fi in stare sa foloseasca ceva existent. Dar din nou, pentru convorbiri in Romania, este prea putin utila.
Daca e pentru firme cu sedii internationale, ei probabil au si resursele si cunostintele sa le implementeze cu ce este disponibil pe piata in momentul de fata.

Deci, ca idee e OK, dar eu personal sunt sceptic care e piata targetata de un astfel de proiect.

3 Likes

Stam destul de bine la partea de tehnologii mobile. Mi se pare ca un opertor face teste pt 5G

In Canada o problema o reprezinta distantele. Sunt foarte mari. Canada este o tara foarte intinsa(este cam cat Europa)

In Romania multe firme au abonamente la orange si aia e voip-ul lor, e mai ieftin ca o soluție dedicată.

România nu e deloc înapoiată la telecomunicații. Digi a testat 1.5 Gbps pe 4/5G. Ce voip mai vrei ?

2 Likes