Idei de aplicatii

Aveti idei de aplicatii mobile pe care ati vrea sa le impartasiti? Nu ma refer la idei de genul “as vrea o aplicatie cum e Instagram sau Tinder sau Uber sau Airbnb” sau idei care includ monetizare.

As vrea sa aleg o idee care e interesanta si o sa o dezvolt just for fun, gratis, in timpul liber. Fiind doar pentru distractie, nu o sa ofer nici un fel de timeline, dar o voi implementa.
Si in functie de idee, as putea publica public codul pe github sub o licenta permisiva MIT.

1 Like

Eu ma gandeam sa fac o aplicatie web care sa imi trimita notificari(mail, push) cand se aproprie data de expirare a alimentelor din frigider.

Ideea era sa introduc numele produsului si data expirarii in aplicatie, iar ea sa imi dea acea notificare.

Ai putea sa incerci sa o transpui ca aplicatie mobila
:slight_smile:
Este o idee nebuneasca dar funny !
PS: Este funny idea !

1 Like

se poate face sa accepte la notificare si nr meu de telefon? O sa ma ocup eu de frigiderul tau sa ramana gol repede nom nom nom
Eu n am astfel de probleme

2 Likes

Offtopic
vedem !
:)))
ca momentan nu este facuta !

Suna mai bine ideea in capul meu :)))

Eu trebuie sa imi pun reminder pe telefon zilnic dupa ora 22 “hungry? Don’t do it man”

:))
corp clar !

Nu o vad ca pe o idee prea stralucita avand in vedere faptul ca de fiecare data cand cumperi ceva trebuie sa ai grija sa introduci data expirarii. Macar de o puteai prelua cumva din codul de bare, dar nope.

1 Like

Intrebarea e cum reuseste el sa aiba alimente expirate, asta ma roade pe mine.

ca5889fdff0e383003f019e8102aeee4

1 Like

stiu
oricum nu an facut nimic !
mai mult de fun !

imi place ca te-ai gandit la detaliile tehnice !

dude stai chill !
:))
am ajuns cam in offtopic !
@kilogrammer iti dau un 7 pt meme
ps: poate raspunsuri din discutie ar trebui mutate in offtopic
pps: beauty of internet !
oricum op-ul a vrea idei fun de aplicatie

Your fault, because of your problems with expired food

now it’s everything ok !
:))

BTW !

Offtopic, codurile de bare folosite pentru produsele alimentare in greutate fixa si variabila sunt de regula Ean13 si nu codifica data expirarii. Deci nu poti face asta prin scanare. Data expirarii apare pe codurile de bare de bax (Code128) la unii producatori dar nu iti sunt de nici un folos ca nu ai acces la ele.

3 Likes

corect !
de obicei in ean13 este doar numele produsului
este de asemenea nevoie de o baza de date pt alte detalii la care doar lanturile de retail au acces.

ps:nu am crezut ca ideea mea va provoca valva pe topic.
de code 128 nu stiam :slight_smile:

Pentru ca e o problema care intriga

1 Like

si este in afara subiectelor ce se discuta pe acest forum :slight_smile:

Agregare calendare multiple care utilizeaza diferite time zones intr-un singur calendar.

Gandeste-te ca esti angajat in 3 companii/ Proiecte din diferite timezones si fiecare iti aranjeaza intalnirile in propria solutie de calendar.

Am incercat sa gasesc solutie, insa n-am fost prea norocos.

1 Like

Nu am inteles foarte bine cum se agregheaza din calendarele respective. Despre ce calendare e vorba si cum are aplicatia acces la ele, calendarele au ele un API sau ceva? Si e neaparat nevoie de o aplicatie mobila, nu ar merge cu o aplicatie web?

Outlook ul stiu iti pune in calendar un meeting respectand timezone tau

Aplicatie de creat un excel importer/exporter pentru backend cu interfata in JS. Gen creezi layout-ul, mapezi datele si iti da codul intr-o librarie C++/Go/.NET/JS. Gen o schema graphql dar pentru excel, si sa fie usor de importat acel layout in program, modificat si repus pe server/client.

Un unique identifier hash mapper cu reverse search, multe articole din multe industrii nu sunt unice si nu exista un identificator unic in baza de date, in functie de date adaugi automat un hash pe date (in paralel, fara sa schimbi datele originale) pentru identificare ca si id in db/excel/frontend etc si cauti articolul in functie de hash pe coloana/proprietati.

1 Like