Idei de aplicatii

Salut
Cred ca ar fi utila o aplicatie de vacanta tip “călătorim impreuna”, in care să spui destinația, punctul de plecare si data/ora plecării, iar familiile care merg in aceeasi locație sa poata da o confirmare, astfel sa se intermedieze formarea unui grup de mașini (de exemplu) care să călătorească împreună. Ar fi mai safe, mai funny, decât să călătorești singur.

2 Likes

Cu siguranta exista asa ceva.

Uite un exemplu dezvoltat chiar de o echipa de romani - http://www.tripwithmojo.com/

1 Like

Un fel de Waze, da pentru controlorii pe autobuz in loc de politie

1 Like

Ai trece prin tot deranjul de a downloada și instala o aplicație pe care trebuie sa o rulezi de fiecare dată când ești în transport public pentru a raporta controlul în loc să plătești 1 bilet? Eu prefer mai degrabă o aplicație care îmi permite sa cumpăr biletul.

3 Likes

N-are sanse, cum afla companiile de transport de el o sa sara pe tine cu avocati si relatii, gandeste-te ca invart zeci-sute de milioane de euro. N-au nici o problema sa arunce bani pe avocati doar ca sa arate ca nu e bine sa faci o aplicatie de genul.

Eu tot am ideea de o aplicatie tip make money in your area prin care sa ai acces la toate job-urile de zilier, sa ai rating, sa ai optiuni pentru prieteni, daca ai premium sa poti sa te uiti la alte orase/zone turistice/festivaluri cu job-uri de 2-500 de lei/zi si sa poti sa aplici direct ca voluntar la un festival/eveniment (poate cu videointerviu direct in aplicatie). Totul cu gamification, gandit special pentru copii ca sa poata sa isi faca bani de buzunar. In multe locuri e foarte dificil sa gasesti un zilier de incredere. Bine, ar fi o aplicatie mai mult de sezon. Aplicatii de genul exista, dar eu l-as duce la un alt nivel cu un PWA gandit PWA de la 0. Adica sa nu instalezi nimic pe telefon ci sa intrii instant si ca sa pui un anunt si ca sa iei un job.

Problema cea mai mare e ca iti trebuie relatii pentru marketing si oameni cu care sa ii convingi pe cei care au nevoie de muncitori sa foloseasca aplicatia ta prima data. Repet, nu e vorba de job-uri de 5-10 lei, ci de joburi de sute de lei pe zi sau minim 50 lei pe ora. Adresat exclusiv celor care au optiuni sa faca bani, doar ca n-au de unde sa ia oameni.

Să clarific niste aspecte.
Ideea mi-a venit de la faptul că trebuie să plec în concediu in alta tara, cu masina si mi-ar fi placut sa mai găsesc pe si pe altii care merg in acelasi timp si loc, cu mașinile lor, astfel sa formăm un grup ad hoc util “la bine, dar mai ales la greu”, vorba lui Iliescu.

Mobilpay. Cel puțin în Constanța poți cumpăra bilete la același preț ca biletele fizice. (Plata prin sms costă cu vreo 30-50 de bani mai mult. :slight_smile: )

1 Like

Aș folosi o aplicație de genul, că m-a exasperat căutarea unui grădinar rezonabil de muncitor. Le ofer 100 lei/zi și nu vin…

Am folosit 24Pay in Brașov. Un răsftăț pentru mine în contexul în care în București doar ce au introdus plata prin SMS. (aveau plată online dar recomandarea lor era să nu o folosești, din ce intuiesc procesarea comenzilor se efectuau manual)

Desteptii au scos plata prin sms pt moment
:facepalm:

Un trainer digital (in traybar) care sa-ti faca ziua mai productiva/sanatoasa. Machine learning / AI.
Ii zici cam ce goals ai: vreau sa muncesc mai mult, vreau sa invat cod, vreau sa citesc despre fitness, vreau sa etc.
Iti monitorizeaza obiceiurile, pe unde navighezi, ce programe folosesti, si iti invata patternurile. Apoi in functie de goal-urile setate iti reaminteste:

“Hey user, azi ai petrecut cam mult timp muncind. Poate ar fi timpul sa te uiti la niste tutoriale de cantat la chitara? Uite aici un link interesant: http://www.guitarblablabla.com

“Hei user. Medicul ti-a recomandat sa nu mai stai atat de mult in fata calculatorului. Poate ar fi cazul sa iei o pauza si sa te misti un pic?”

“Hei user. Am vazut ca folosesti VsCode. Stiai ca tocmai ce a aparut un tutorial pe site-ul lor oficial?”

“Hei user. Ai stat 2 ore si 35 de minute pe Reddit azi. Unul din goal-urile tale a fost sa reduci timpul de Reddit. Asa ca de ce nu incerci sa faci altceva?”

Eventual folosind un TTS misto cum ar fi fostul Ivona:

Implementarea nu cred ca ar fi foarte complexa. O sectiune de invatat paterns. O sectiune de stat la curent cu ultimele stiri/evenimente de pe net folosind diveres API’s si in functie de interesele userului.

Bine, privacy-ul ar fi o chestie delicata da’ atata vreme cat stii in ce te bagi…

Nu m-ar mira ca deja sa existe ceva similar. :))

[EDIT]
Eventual sa se conecteze la calendarul tau online si sa-ti reaminteasca:
“Hei user. Peste jumatate de ora ai o intalnire marcata drept importanta cu X. Nu ar fi o idee rea sa te pregatesti, nu?”

Ar putea sa se conecteze la si mai multe servicii is sa foloseasca acele informatii ptr. a-ti oferi cele mai bune sfaturi si sugestii.
La final probabil ar ajunge o versiune primitiva a:

3 Likes

@scheffgames da o parte din idea asta am avut-o si eu in facultate dar nu am avut forta sa o implementez, ideea mea era sa faci un soft care iti invata programul sau sa te ajute sa iti faci programul, asta se intampla prin 2005-2006, sunt sigur ca multi au avut idei de proiecte extraordinare dar doar cativa au reusit sa le puna in practica, in primul rand daca vii cu o solutie ca aceasta pe o piata locala gen Romania ai gresit combinatia, trebuie sa mergi global, trebuie sa ai know how si buget, de aceea solutiile astea se pun in aplicare in tarile dezvoltate gen USA(Sillicon Valley), UK, China(sustine statul proiectele fiindca au vazut potential in tehnologie), etc. Noi sa ne bucuram ca suntem in Uniunea Europeana si sa speram ca lucrurile au sa evolueze pozitiv in directia asta, e singura cale ca sa iesim din mizeria in care suntem.

partea asta are o mica problema de validare a solutiei.
mie imi e greu sa cred ca userul stie ce vrea / ce e bine pentru el, cu atat mai putin sa ii comunice asta si ai-ului ca sa poate invata.
da, e mult ma probabil ca aplicatia sa invete ce site urmeaza sa vizitezi decat sa stie ce e mai bine pentru tine.
si asta fara sa mai adaug si faptul ca “binele” asta e foarte personalizat / depinde foarte tare de individ.

Nu prea visati la proiecte mult prea complexe singuri si fara experienta, un asistent virtual e extrem de dificil si in ziua de azi. Chiar si asistentul de la Google, Apple, Samsung e foarte mediocru si aproape inutil cum ai putin zgomot in camera si ei inregistreaza absolut fiecare convorbire unde pot, adica au toate datele necesare si tot nu reusesc sa scoata ceva utilizabil fara sa ai comenzi tranzactionale. (ok google, hey siri…)

Nise foarte faine pentru 2019 sunt colaborarea de orice fel, streaming-ul de aplicatii (poate fi foarte dificil), agregarea de date din deep web (de pe site-uri care necesita login sau au pay wall), automatizarea proiectarii/crearii/securizarii de software/hardware, Internet Of Things, optimizarea cu machine learning a solutiilor unde un simplex solver este prea incet sau nu permite paralelizarea. (cu QMIX/COMA si date pentru antrenament)

1 Like

Ceva de genul a fost publicat odată se numea “intersect” ! Oamenii îl foloseau pentru a cunoaște persoane și nu pentru a călători împreuna :stuck_out_tongue: dar ideea era aceias

O idee mai veche de-a mea - un timeline cu momente importante din viața personală: gradinita, scoala, first kiss, liceu, facultate, casatorie, vacante, etc.

Uneori am dificultati in a localiza in timp (sau spatiu) unele evenimente si cred ca ar fi folositoare o astfel de aplicatie. Ma gandeam sa poti adauga si unele detalii sau note personale, poze reprezentative si, de ce nu? sa share-uiesti timeline-ul cu altii, bineinteles avand un privacy setting pe fiecare item.

M-am gandit si la un nume - Lifeline :smiley:

1 Like

Sau Facebook

Diferenta ar fi ca e o aplicatie limitata doar la evenimente din viata ta, care pot fi delimitate specific in timp, fara postari, video-uri, stiri sau articole non-related.

Eu imi pun evenimentele in Google Calendar sau imi setez notificari si poti sa iti scoti datele si sa faci timeline daca vrei sau pur si simplu te uiti in calendar. Plus ca e deja instalat pe telefon, poti inclusiv sa faci share la ele.

Si eu folosesc Google Calendar, dar ideea aplicatiei ar fi sa iti arate momentele semnificative ale vietii, n-ar fi prea interesant sa apara acolo random meetings, sedintele cu parintii sau revizia la masina.