Identificare content real

Protejarea oamenilor de conținutul autogenerat pentru a manipula anumite grupuri.

Parerea mea e ca nici un conținut generat de ai n-ar trebui să apară în feeduri care conțin și imagini/sunete reale.

Well, lucrurile nu stau deloc asa.

  • Nu trebuie sa platesti nimic sa folosesti tehnologia blockchain intr-un proiect;
  • In blockchain nu se stocheaza date mari ci se ancoreaza, deci poti utiliza fisiere oricat de mari in proiectul tau;
  • Nu conteaza cat de rapid e blockchain-ul pe care il folosesti. Eu am facut achizitii in timp real in blockchain, exista tehnici pentru a face asa ceva;
  • Pentru aplicatii blockchain nu mai considerati Ethereum sau Bitcoin daca aplicatiile nu sunt din zona crypto curency. Nu faceti decat sa va raportati in mod eronat la niste tehnologii necorespunzatoare care in timp atrag costuri si lipsa performantei. Sunt alte sisteme de stocare de tip blockchain care se folosesc in acest segment;
  • Un aspect important este acela ca intr-o aplicatie blockchain serioasa nodurile trebuie detinute de stakeholderi diferiti dintr-un consortiu prestabilit pe o infrastructura special creata pentru acel proiect. Asta pentru a asigura increderea si continuitatea in timp a solutiei. Utilizarea arbitrara a unui blockchain public nu asigura incredere pentru ca nu poti verifica ce se intampla in spatele sutelor de noduri necunoscute (atentie nu sa controlezi ci sa verifici informatia) si daca la un moment dat lantul acela colapseaza din diverse motive aplicatia ta ramane in aer;

groaznic comantariu

1 Like

Stiu, mi s-a mai spus… :pensive:

La fiecare blockchain fiecare nod nou trebuie validat de fiecare nod existent, ceea ce daca imi spui mie e foarte foarte prost ca si performanta cand ai mii de noduri existente si tot creste.

E principalul motiv pentru care nu imi place, un insert intr-un db poate fi si O(1) cu key value, iar cu cache si replicare poti avea ceva similar.

https://www.bigchaindb.com/ se bazeaza pe MongoDB, dar e mult prea experimental sa zic ca l-as folosi la ceva real. Practic pune documentele de mongo in blocuri.

1 Like

Poți detalia și de ce?

In sistemele blockchain cu bazate pe voting, spre exemplu, nu se fac mii de noduri ci de regula un numar mic, fiecare stakeholder avand cateva cel mult. In plus informatia utila nu se stocheaza intotdeauna direct in blockchain ci doar ancora. Prin urmare viteza de reactie a aplicatiei e data de mediul de stocare al informatiei, blockchain-ul asigurand doar increderea ca informatia nu a fost alterata. De aceea spun ca exista alte tehnici si nuante in implementarea aplicatiilor blockchain din afara sferei crypto currency. Lanturile clasice sau cele publice nu asigura decat fortat, greu de verificat si in mod neperformat capabilitatile necesare de exemplu intr-o aplicatie blockchain de tip enterprise.

De asemenea problema verificarii informatiei in astfel de lanturi este inca una dificila. De exemplu eu pun niste date in aplicatia ta blockchain si tu imi arati un hash. Cum pot eu verifica cu alte instrumente decat ale tale daca acel hash corespunde datelor mele sau nu. Daca nu ai un raspuns la aceasta problema aplicatia ta blockchain nu poate fi considerata de incredere pentru ca se presupune ca eu trebuie sa te cred pe cuvant ca datele mele sunt sigure, neputand verifica acest lucru. Sunt n aplicatii de genul asta pe piata.

2 Likes

Afirmația ISTI37 ca la blockchain fiecare nod nou trebuie validat de fiecare nod existent este o generalizare excesivă, deoarece modul în care se adaugă noduri noi și se validează blocurile variază semnificativ în funcție de tipul de blockchain și de mecanismul de consens utilizat.

Corect GEOSOFT1, stocam ancora. Deja era o certitudine asta, dar revenim periodic. Foarte corect apoi, BC nu asigura decat ca informatia nu a fost alterata.
Poti verifica cu orice intrument #hashul respectiv. Pot fi disponibile oricand, oriunde. Iar daca apelezi la solutia blockchain de tip enterprise(nu zic ca e bine sau e rau ca nu stiu si nu cautam asta in discutie) sigur ai validatori si audit extern. Nu o sa stai toata ziua sa verifici h cu siguranta, o vor face altii platiti pentru asta.
https://moralis.io/ are deja implementari solide, nu stiu daca se poate aplica la discutia noastra.
Inteleg ca este o discutie teoretica, nu avem proiect de a finaliza si executa asta. nu ne intreaba nimeni cat costa, ca asta ar schimba lucrurile radical. scuze pentru abordarea de mai devreme, dar daca depasim acest cadru eu nu am nimic de adaugat

1 Like