iMac 21.5 (generatie 2014-2019) ptr. dezvoltare

Salutare!
M-ar interesa achizitionarea unui IMac de generatie mai veche ptr. dev, Xcode + Ionic.
Cam ce configuratie ar trebui sa ma orientez?
Mentionez ca nu sunt / am fost - utilizator apple.
Din cate am observat, se pot upgrada (RAM + SSD) insa cred ca cea mai importanta ar fi placa grafica dedicata.
As avea varianta aceasta:
https://altex.ro/sistem-pc-all-in-one-apple-imac-mmqa2ro-a-21-5-ips-full-hd-intel-core-i5-pana-la-3-6ghz-8gb-1tb-intel-iris-plus-graphics-640-macos-sierra-tastatura-layout-ro/cpd/AIOMMQA2ROA/
Insa este cu placa video integrata…
Acesta cred ca ar fi cel mai ok:


Multumiri anticipate

i3 e f slab și diskul nu e ssd… scump pt un sistem vechi

1 Like

Caută mai bine un Mac mini, măcar nu dai banii pe monitor, și poți lua ceva hardware mai performant decât i3.

La imac plătești și ecranul la preț premium.

2 Likes

Sau poate un laptop macbook. Il combini cu un monitor si cred ca iesi mai bine.

Pt dezvoltare web + Xcode si Ionic nu ai nevoie de placa video dedicata.

Just to note, ca nu cred ca mai poti face upgade la ram, ssd la noile modele.


Pare a fi cu i3 quad core, generatia 8, e bun, problema este ca nu ai SSD si o sa mearga infect, in plus e si mic display-ul.

Pentru ce vrei tu sa faci un mac mini 2018 base model i3 quad core cu upgrade la 32 de gb este ! bun, gasesti sh ca nou sub 3000 de lei si te mai costa 700 de lei 32 de gb de ram pe care ii pui tu. De unde stiu asta? Foarte simplu asa am facut eu, imi trebuia rapid un mac, am intrat pe olx, l-am luat, am intrat pe pcgarage am luat memoria si un set de surubelnite si gata. Daca ai mai multi bani iei unul cu i5, dar s-ar putea sa nu se justifice diferenta, mai ales pentru ce vrei tu sa faci.

*i3 8100b este procesor quad core de desktop si in teste sintetice este la acelasi nivel cu i5-ul din macbook pro 13" 2019.

*reteta asta nu e a mea, e plin netul de sfaturi de genul, ar mai fi o chestie, poti sa ii schimbi si pasta termoconductoare cand il desfaci, aparent cu o pasta mai buna merge mai bine, eu nu aveam pasta cand l-am desfacut.

1 Like

Nu știu cum este modelul respectiv dar eu am unul de 27” și ca sa ii schimbi hard disck-ul trebuie sa dezlipești ecranul, poți schimba ușor doar ram-ul care are ușița in spate. Ai putea alege ceva sh mai performant.
Totuși eu cred ca se va mișca destul se bine, c idee am un MacBook pro mid 2010 Cu procesor i5 2.53ghz, ram 8gb, ssd, placa video de 288mb :)) care după 9 ani încă își face treaba destul de bine

PS: atenție la versiune, eu pe acel MacBook nu pot face update la os x Catalina pentru ca este prea vechi și implicit nu pot folosi Xcode 11

1 Like

In range-ul 5000-7000 de lei, gasesti un MacBook Pro cu Retina display (second hand), mult mai fiabil decat iMac pentru ce ai tu nevoie.

Si ultima generatie de Mac Mini este foarte ok.

Gandeste-te bine care vor fi nevoile tale si peste cativa ani, intrucat dai o suma de bani considerabila pe un produs care (din pacate) nu prea poate fi upgradat.

1 Like

Cu drag îți recomand noul MacBook Pro 16”, în caz că te gândești și la varianta de laptop. :smile:

Merită fiecare leu, euro, dolar, liră ș.a.m.d. :grinning:

Lucrez cu Ionic de un an pe mac la urmatoarele nu ar trebui sa faci economii:

  • spatiu pe disk, recomandarea mea ar fi sa iei ceva minim 500+ GB
  • memorie RAM - 16+ GB - simulatoarele ocupa foarte multa memorie mai ales daca vrei sa rulezi mai multe in paralel.
1 Like