Impozit locuinta in urma declararii activitatii

Salut, in cazul in care declar activitate la sediu social (acesta fiind locuinta mea) stabilit prin intermediul contractului de comodat, se va modifica impozitul locuintei? Tin sa precizez faptul ca in contract nu se obliga agentul economic la plata intretinerii locuintei(tv, internet…etc)

Cel mai bine e să vorbești cu contabilul tău, pentru că își dă seama mai bine ca noi.
Contabilul e obligatoriu.

2 Likes

Da, se va schimba, vei plăti impozit mărit.

Acum cativa ani se platea impozit de PJ doar daca decontai pe firma cheltuielile cu sediul (utilitati). S-a schimbat ceva de curand?

1 Like

Nu cred, poate daca faci contract de comodat pe toata locuinta sau macar o parte buna din ea.

Dacă ai doar sediu social nu plătești.

Dacă declari activitate da.

Nu am gasit nicio ultima modificare, dar nici in codul fiscal nu se specifică in mod concret

Daca ai declarat activitate, da. Cel care detine imobilul cand se duce anual sa-si plateasca taxele, trebuie sa declare si faptul ca are activitate la imobil (pe o camera, in mod normal se pune pe cea mai mica, ca sa platesti mai putin: / mp^2) si implicit o sa aiba mai mare taxa de platit.

Poți declara activitatea la sediul clientului și nu mai plătești impozit.

Nu pot face asta deoarece vreau sa deschid un magazin online si voi tine stocul acasa

Dacă ai magazin online nu prea poți declara activitate la sediul clientului :slight_smile:

in contextul outsourcing:

  1. ce faci daca clientii sunt din afara Romaniei?
  2. ce faci daca clientii sunt din Romania? la un control se poate interpreta ca defapt tu indeplinesti criteriile de a fi angajat

Nu știam ce face exact.
Depinde de activitate.
Putea să fie training, depanare hardware, etc.
Chiar și ca magazin online, doar nu ai casă de marcat acasă și preiei comenzile de la birou. Totul se desfășoară pe niște servere care mai mult ca sigur că nu sunt pe acasă.
Cu stocul e altceva.

Impozitul se plateste la primarie; cel mai bine intrebi acolo.

Eu am vrut sa platesc impozit pe o camera (lucrez remote) si m-au pus sa completez formularul din nou; mi-au spus ca daca destinatia imobilului este mixta si nu platesc utilitati pe firma, se plateste impozitul normal pe persoana fizica. Mi-au dat si ceva referinte legale, dar le-am ratacit.

1 Like

Mi-aduc si eu aminte ceva de genul.

Asa stiu si eu. In cazul meu, am facut contract de comodat pe o suprafata minuscula, cam cat e folosit in activitatea de progamare (cat iti trebuie pentru calculator, masa & scaun?).

Tinand cont ca folosirea pentru activitatea firmei e 8 ore / zi, adica o treime, ar iesi o crestere foarte mica a impozitului chiar daca ar deveni lacomi si pentru o asemenea situatie.

Revin dupa ce am rezolvat tot si am aflat raspunsul la intrebare (pentru persoanele care vor avea nevoie)
Ramane impozit rezidential in cazul in care agentul economic nu se obliga la plata utilitatilor

2 Likes