Impozitarea venitului venit din Adsense

Daca castig bani cu Adsense sau Admob trebuie declarati undeva? Se impoziteaza dublu? Deja google retine o parte , mai retine si statul?

Uite niste detalii aici, plus un rabbit-hole cu ce anume trebuie sa faci.
tl;dr: da, trebuie sa platesti taxele. Google iti ia doar partea sa, dar nu se ocupa de plata taxelor, si, mai mult, declara fiscului din Irlanda acest lucru in numele tau.

Ca fapt divers, doar angajatorii si bancile fac treaba asta din cate stiu eu, cei dintai pentru salariu, cei din urma pentru dobanda la conturi de economii. Pentru orice alt venit, esti pe cont propriu. Tu esti raspunzator sa-l declari corect si sa platesti taxele aferente pe el.

2 Likes

Sunt de acord cu plata taxelor dar cum pot sa declar aceste taxe ca PERSOANA FIZICA? Din cate am inteles poti si asa. Nu vreau sa imi deschid o firma pentru sa zicem 100 euro profit. Chestia asta nu o explica nimeni. Cum declar ca persoana fizica.?

Si cum pentru orice venit sunt raspunzator sa il declar? Daca eu castig la pariuri sa zicem 50 lei , trebuie sa ii declar ? sau daca vind ceva pe olx ? ce e gresit cu lumea ???

Teoretic si daca găsești pe jos 1 leu trebuie să îl declari :). În lege nu există conceptul de “de la cantitatea asta în jos statului nu este interesat”. În practică, nu o să trimită fiscul dubele ptr tine pentru cei 50 de roni câștigați la pariuri. Nu există resurse pentru astfel de micro-enforcing. Și nici vreun log centralizat al tuturor tranzacțiilor fizice sau digitale.

Cat despre AdSense, cel mai bine întrebi un contabil. Linkul pe care l-am dat zicea ca respectivă ar face consultări pentru fix genul asta de probleme la 100 Ron / ședință, deși poate si un email te-ar rezolva, căci pare o situație des întâlnită, si, probabil, cu o rezolvare stas.

Da

Da, dar doar dacă faci asta în mod constant.

Totul, dar așa funcționează boierimea un stat capitalist :slight_smile:

1 Like

Si totusi nu stie nimeni cum se declara pe PERSOANA FIZICA??

Prin declaratia 201 / 200.

Forumul se numește DevForum, nu ContabilForum. E normal ca lumea să nu se priceapă la așa ceva. Dacă tot câștigi bani din Adsense, folosește o mică parte din ei pentru a sta de vorbă o oră, sau două cu un contabil care să îți explice ce ai de făcut.

Știu că ar fi minunat ca răspunsurile la întrebările noastre să se găsească pe Internet, dar unele informații se acumulează în ani de educație și nu se pot obține doar prin apăsarea unor taste :wink:

5 Likes

Ba de fapt scrie si in articolul dat in al doilea post de Horia.

Problema mai mare este ca daca mergi la un contabil o sa dea si el din umeri. Experienta personala cu contabili este ca se descurca cu lucrurile comune din legislatie de care se lovesc zi de zi si mai putin cu cele care necesita un pic de research si interpretare a legislatiei. In general o sa-ti faca recomandarile cele mai “safe” care sa evite orice fel de probleme la un anumit control fara sa tina cont de ce alte posibilitati sunt prevazute in legislatie. Contabilii care stiu lucra in zona gri lucreaza in general la multinationale pe multe mii de euro.

Unde am lucrat mai demult pentru a evita probleme de genul asta se trimitea o adresa la ANAF/finante (nu stiu exact unde anume ca nu eram preocupat de subiect) in care sa-ti raspunda in scris cum trebuie procedat intr-o situatie sau alta iar cu hartia primita de la ei esti acoperit in cazul in care vine un control cu o alta interpretare a legii.

2 Likes

Ai oarecum dreptate privind experiența contabilului. Sunt și contabili care se pricep la așa ceva fără să lucreze în clădiri de sticlă. Dar dacă îl plătești pentru sfaturi, apoi îi poți atrage atenția că nu te-a sfătuit corect. Plata acestui serviciu îți dă dreptul.

Ori primind sfaturi gratis pe Internet nu îți dă dreptul să vii apoi să scrii cu CAPS LOCK faptul că oamenii ți-au dat sfaturi greșite.

Adresa de care vorbești se trimite la ANAF-ul de care aparții, pe baza adresei din buletin.

1 Like

pariurile se impoziteaza la sursa cu cota 25%

2 Likes

Orice venit se impoziteaza. In Romania, nu exista un cadrul legal bine definit pentru freelanceri/venituri de pe net, si nu cunosc nici o modalitate exacta de a te verifica. Cu alte cuvinte, va trebui mergi sa declari venitul.

1 Like