Incepator web dev

Salut!
E posibil sa vina destul de tarziu raspunsul asta dar sper totusi sa fie util.

Ideea e ca daca in zona ta sunt job-uri de PHP clar este ok sa il inveti. Nu vreau sa intru in teorii inutile despre cum e folosit mult pe web datorita wordpress, insa vreau sa zic ca mi se pare un limbaj foarte prietenos cu incepatorii. Ideea e ca daca lucrezi cu limbaje gen Java, C# care sunt mai orientate spre enterprise, o sa trebuiasca sa inveti sa folosesti tot felul de tool-uri si concepte care desi utile, pot fi coplesitoare si de multe ori overkill pentru anumite aplicatii mai simple.

Dupa ce inveti PHP (nu la perfectie dar sa poti face macar un blog simplu cu PHP) iti recomand sa te orientezi catre un framework de PHP. Personal am invatat Laravel, dar sunt multe altele, emag de exemplu foloseste Symfony, si multe alte firme folosesc diverse framework-uri (mai rar gasesti doar job pe PHP).

Cat despre cunostintele pierdute din Java tind sa nu iti dau dreptate aici. Limbajul e doar o unealta pe care o folosesti sa implementezi concepte. Dar conceptele conteaza. Dependency injection functioneaza in acelasi mod si in PHP si in Java si oriunde vrei tu. Sigur sintaxa e diferita dar ideea e aceeasi. Daca stii ideea nu iti va lua mai mult de cateva minute sa te acomodezi cu un anumit concept in alt limbaj.

Daca esti interesat, eu am creat o platforma 100% gratuita de cursuri video. Ai acolo un curs foarte detaliat de PHP facut de mine. Iti trebuie doar un cont gratuit si ai acces la tot. Daca esti interesat platforma se numeste nuezit.ro

Sper ca te-am ajutat sau macar am ajutat pe altii cu raspunsul meu!

3 Likes