Începe să mi se cam taie de industria asta

La un training de companie sa discutat conceptul de “core values”, ce sunt ele si cum te afecteaza, aici o descriere scurta https://www.berkeleywellbeing.com/core-values.html. Eu vad un conflict intre ce se cere si credintele proprii care duc la o situatie ireconciliabila pe care creierul uman nu o poate accepta si sta intr-o stare de stres continuu.
Ca norocul IT e pe val deci optiunile sunt cu duiumul, poti sa lucrezi la site-uri pentru spitale, aplicatii pentru ONG-uri sau la ceva in zona SASS cu proiecte pentru firme, sunt proiecte in IT la guvern, tine de tine sa alegi pe ce anume sa lucrezi si sa-ti asumi costurile respective (plata clar nu va fi la fel comparativ cu banking/gambling/p0rn) sau alegi o modalitate prin care sa accepti situatia si sa rezolvi conflictul interior.

2 Likes

Am avut si o o boxa, Amazon Alexa la care doream sa ascult muzica. Pana cand am aflat ca am nevoie de cont la Amazon.

Am pus-o sa calculeze 99!

1 Like

O o o comma, o o o comma =))))

Acolo parca a dat-o in ceva beat

6 posts were merged into an existing topic: Tehnologii pentru Smart Home

A post was split to a new topic: Tehnologii pentru Smart Home

Nu i-ai asta procesorul? :)))

Vezi dacă nu cumva poți să-i activezi Bluetooth după ce instalezi aplicația și îi faci setările inițiale. Apoi să fie nevoie numa să faci pairing prin Bluetooth. La urma urmei asta înseamnă Bluetooth. Vezi și pe cutie să nu scrie numa wifi, că poate cauți ce nu are.

Mmm, bai mare. 1. Nu vreau să am o altă aplicație la mine în telefon (chit că să zicem o dezinstalez după). 2. Chiar dacă aș face asta, îmi este inutilă fiindcă nu (mai) am un cont Google. 3. Și cât de stupid e asta? Să-mi fac un cont Google care mă bagă în nu știu câte servicii online, fie că le folosesc sau nu, cu toate implicațiile de rigoare (identitate și intimitate) doar ca să-mi conectez o boxă la Bluetooth. :man_facepalming::man_facepalming:

Mă opresc că iar îmi zice @iamntz că eu și Google (ceea ce e oarecum adevărat). În altă ordine de idei, să aveți un an nou productiv și la mulți ani! :metal:

:vulcan_salute:

Ciudată situația, la Alexa îți apare Echo Dot la bluetooth si merge ca o boxa bluetooth normală.

Acum dacă ti-as zice că regiunea la Alexa o schimbi din Amazon.com (pe magazin) și nu din aplicația de Alexa o să te lasi și mai rapid de industria asta. Trebuie schimbată regiunea dacă vrei să instalezi spotify de exemplu.