Infiintare PFA in februarie

Salut,

Din februarie nu o sa mai fiu salariat, dupa 5 ani plec de la locul de munca si ma duc pe cont propriu.

Vreau sa imi fac PFA cu consultanta pe IT, nu mai stiu exact codul CAEN. Norma de venit e 41.000 de lei pe an in judetul Arad.

Ideea ii ca eu daca imi fac PFA in februarie si inregistrez dupa la Anaf, trebuie platite taxele pentru norma pe 3 luni in avans pentru trimestrul in curs? Sau cum se procedeaza, sa stiu cum imi organizez banii si cat o sa am de platit pe langa taxele de infiintare.

Multumesc.

Codul CAEN pentru Servicii de consultanta in Tehnlogia Informatiei e 6202.
Grija insa ca cu acest cod poti factura strict pe consultanta, nu si pe realizare software.

Taxele se platesc trimestrial, la finalul fiecarui trimestru.
Iti recomand sa iei 1-2 ore de consultata fiscala de la cineva sa-ti explice exact ce si cum.

Mult succes!

3 Likes

Pai da, practic eu pe factura o sa scriu consultanta per proiect, nu e problema asta.

Deci in februarie o sa platesc doar ce taxe de deschidere mai sunt si prima contributie la CAS si restul fac la sfarsitul lu martie? Asta sunt eu interesat, la norma de 41.000 taxele sunt cam de 3.000 pe trimestru, eu voi plati suma asta doar la sfarsitul lui martie?

Atunci e mai usor pentru mine ca nu platesc acum 3000 de lei din start cat inca nu am facturat nimic.