ING eCommerce (payment gateway)

Salutare tuturor!
Sunt in cautarea unui operator bancar care sa-mi puna la dispozitie un payment gateway si livreze banii direct in cont.

Am gasit Libra care este relativ ok, ca si costuri, insa doream sa stiu mai multe despre ING.

A implementat cineva ptr. API-ul lor module de interconectare?
Multumiri anticipate!

1 Like

Are ING api? :astonished: nu cred ca au pășit în mileniul 3
Dacă da, please share details!

1 Like

Salut #ct27stf!
Da asa se pare, nu am documentatie sau ceva … insa stiu ca au module custom ptr. ecommerce, de la un alt dezvoltator, insa nu il mai gasesc sa aflu mai multe.

Insa cred ca vor dori bani ptr. inrolare si nu putini, cum fac mai toti astia mari, spre ex. la Romcard cereau sume destul de mari si procedura de implementare foarte greoaie…

Vedem poate stie cineva, ceva…

Cele bune

Nici eu nu stiam ca exista. Am cautat acum si am gasit ING Developer Portal.

1 Like

Mai accepta ING-ul clienti pentru procesatorul de plati? Intreb pt ca stiam c-au oprit doar clientii mari (gen Digi) si nu mai accepta clienti noi.

Later edit: am cautat printre PDF-urile (vechi) cu taxe si comisioane, iar intr-unul dintre ele scrie asa:

  1. Serviciul e-Commerce – ING WebPay nu va mai fi oferit spre vânzare începând din data de 13 iulie 2017 pentru clienții cu cu cifră de afaceri/rulaj bancar prin ING Bank
    România mai mici de 2 milioane de RON.

Se pare ca retinusem ceva, dar nu era 100% accurate. :slight_smile:

Multumiri tuturor pentru raspunsuri, cred ca va ramane Libra sunt cred ca cei mai ok (am implementat ptr. ei candva un custom si sunt/erau foarte ok), legat de comisioane si taxa inrolare.

Cele bune!

Salut,

Poti sa incerci API ul meu daca vrei sa lucrezi cu BT sau RZB.

1 Like

Salutare @Catalin_Maftei!

Ce conditii pun cei de la BT ptr. interconectare? stii ceva?
Caut documentatie asa ca daca ai ceva docs e perfect, nu doresc sa ma folosesc de munca altuia…

Multumiri!

salut,

eu ofer platforma Plati.online din 2001 si suntem internet payment providers cu decontare in RON, EUR, BGP si USD pt. bancile BT, RZB, AlphaBank, BRD Finance, OTP si in curand Garanti.
Contractul il semnezi direct cu banca aleasa de tine si banii ii incasezi direct in contul tau, doar ca folosesti API dezvoltat de mine.
documentatia API este aici http://wiki.plationline.eu
iar ultimul kit-uri/module sunt aici: http://wiki.plationline.eu/index.php?title=Download_PlatiOnline_integration_kits

Salut Cata!!!
Multumesc ptr. intrebarea cu oferta… E in regula… o sa-ti rapund pe mail!
Stima

In ce sens e intrebarea: financiar sau tehnic?

BT lucreaza cu API-ul de Romcard si cred ca mai multe banci.

Noi ne-am facut module PHP si Python pentru Romcard. Si, da, banii ajung direct in cont.

Contractual ei zic ca in 3 zile se face decontarea, in anii mai recenti am vazut ca dureaza 1 zi lucratoare de la incasare si pana ajung banii in contul nostru.

1 Like

Salut @adrian-a

Era vorba de conditiile financiare impuse de banca + costuri inrolare / acceptare conectare la API-ul lor.
Romcard, acum 2, 3 ani cerea suma de 1400 Ron ptr. acees la gateway…

De aceea am intrebat de ING, nu stiam ca BT folosesc API-ul ROMCARD.
Multumiri oricum!

Da, este o taxa initiala de genul ala si o taxa lunara. Intreaba la BT.