Instalare pachete stiintifice in Python cu virtualenv si Pycharm

Salut!

Incerc sa instalez niste pachete stiintifice pt Python in venv. Folosesc Pycharm cu terminal integrat. Porblema este ca tot primesc erori criptice din care nu prea inteleg mare lucru. Folosesc python 3.8 pe 64 de biti

Command "C:\Users\my_user\PycharmProjects\EKSRE\venv\Scripts\python.exe C:\Users\my_user\PycharmProjects\EKSRE\venv\lib\site-packages\pip-19.0.3-py3.8.egg\pip\_vendor\pep517\_in_process.py prepare_metadata_for_build_wheel C:\Users\my_user\AppData\Local\Temp\tmp31cnvh0s" failed with error code 1 in C:\Users\my_user\AppData\Local\Temp\pip-install-1iab_mj9\scipy

Are cineva idee care ar putea fi problema?Este versiunea de python prea noua si acele biblioteci nu supora acea versiune.

Pachete pe care nu am reusit sa le instalez

pip install gensim
pip install scipy


Daca este nevoie pot sa pun toate erorile

Intre timp, am rezolvat cu Anaconda, mai precis Miniconda
https://docs.conda.io/projects/continuumio-conda/en/latest/user-guide/install/windows.html

Este o distributie si package manager pt Python special facut pt scientific compuing.

Quick steps

  • Se descarca de pe site si se urmeaza instructiunile de instalare
  • In Pycharm selectam File>New Project>. In fereastra de New project se alege Scientific. In partea dreapta va aparea un meniu unde se poate selecta enviroment-ul, respectiv virtualenv, pipenv si Conda. Pt conda va fi nevoie de executabil. In cazul meu, se afla in
    C:\Users\user\AppData\Local\Continuum\miniconda3\condabin\conda.bat
    De mentional ca acest lucru depinde de modul cum a fost instalat.
  • Instalarea pachetelor se face cu conda install . De exemplu conda install numpy.

Sau folosesti Anaconda Navigator, click ‘Environments’, etc…