Integrare magazin online cu aplicatia de contabilitate Saga

Salutate tuturor,

Sunt curios, ati avut pana acum nevoie sa integrati un magazin online, indiferent de platforma pe care este construit, cu softul de contabilitate Saga? Pe site-ul celor de la Saga nu am gasit informatii despre vreun API, iar pe forumuri am gasit cateva postari vechi, din urma cu cativa ani, de unde am tras concluzia ca se poate face un export/import dar intr-o maniera destul de primitiva.

Ma intereseaza sa pot prelua din Saga produsele si stocurile aferente si sa export in Saga facturile.

Multumesc.

Verifica formatul lor de baza de date, poate este sqlite sau berkeley db (sau ceva baza de date embedded) si faci sincronizare cu vreun script, ar fi cea mai simpla metoda.

Eventual deschizi programul si vezi cu Cheat Engine offset-ul pentru functia de export csv si iti faci un script in nodejs/.NET care sa lanseze programul ascuns, sa acceseze acel offset din memorie ca sa iti faca un export si sa sincronizeze automat cu baza de date de pe server.
Dupa probabil exista o functie de import in saga din CSV, faci exact acelasi lucru dar pe invers. Daca nu exista trebuie sa cauti functiile din saga in cheat engine.

Era prea simplu cu SQLite :slight_smile: Am observat ca sunt foarte multe fisiere .dbf, deci vorbim probabil de FoxPro/Visual FoxPro sau DBase.

https://www.npmjs.com/package/node-dbf
https://www.npmjs.com/package/dbf2json

2 Likes

schema la db-ul lor e in schimbare mai tot timpul.
cel mai “safe” iesi cu generarea de fisiere excel/csv pe care sa le importi de ex dimineata pe ziua precedenta
presupun ca vrei ca factura emisa de magazin sa se insereze in saga
nu e chiar automat, dar e safe

1 Like

Catalin, as vrea sa automatizez pe cat posibil, nu sa incarc o persoana cu acest task. Daca persoana respectiva uita sa faca export-ul intr-o anumita zi, sau il face mai tarziu de ora prevazuta, agentii merg pe teren cu informatii eronate despre produse si stoc.

Si da, facturile emise de pe teren trebuie importate in Saga la final de zi.

Ce export? Tu generezi din magazin fisierele si se importa in Saga.
Premiza e ca stocurile sunt corecte in ambele parti.

Nu zic ca nu poti sa te bagi direct in dbf dar…

  • trebuie sa te asiguri ca nici o instanta de Saga nu ruleaza cand faci modificari externe
  • la fiecare update de Saga, ar trebui sa ai niste teste pe care le faci sa te asiguri ca nu s-a modificat nimic important, si abia apoi sa dai ok-ul pt update-ul de Saga propriuzis

Exportul produselor cu stocurile aferente pentru a le prelua in aplicatia agentilor de teren.

Ah. Scuze, da, ar fi ok sa accesezi direct din dbf da doar pt citire. Aici chiar poti automatiza complet

Daca vrei o solutie faina cu node vezi si https://github.com/typicode/user-startup, iti genereaza un vbs in Startup automat. Exemplu utilizare : https://github.com/typicode/stop-server/blob/master/bin.js

Oricum deoarece vorbim de lucru pe baza de date tip fisier trebuie retinut ca :

  1. Inainte de a face orice copiezi toate fisierele in alta mapa.
  2. Lucrezi pe fisierele copiate.
  3. La scriere trebuie sa te asiguri ca saga e inchis si sa copiezi inapoi.
  4. Eu cu ocazia aceasta as face si backup incremental la fisierele din Saga pe un server.
2 Likes

Multumesc, am sa studiez problema.

Salutare!

Nu am idee cat mai e de actual acest post.

Noi am rezolvat problema, intr-o prima faza:

  • export saga (articole) import in opencart (fisierele sunt copiate intr-o locatie locala pe un windows care face post ftp pe server-ul opencart unde se verifica daca este sau nu fiser nou)

  • export facturi din opencart -> import in saga (scrierea directa in db’s este foarte riscanta)

  1. scrierea in .Net a aunui mini client ptr. a se conecta la saga db si a copia actualiza stocurile printr-un serviciu web -> opencart.

Cele bune

3 Likes

Salutare!
Cum ati rezolvat problema de a genera xml din open cart pentru saga? ma puteti ajuta va rog!

Multumesc

Incepand cu OpenCart vers 2.1 exista extensia Factura Romaneasca care exporta comenzi catre SAGA.

2 Likes

Buna ziua,

Problema integrarii cu programul SAGA a fost rezolvata de platforma FamShop. Aceasta platforma are un modul integrat cu SAGA si orice magazin online (sau marketplace-uri precum EMAG) astfel incat preturile si stocurile sa fie sincronizate in timp real. Mai multe detalii pe www.famshop.ro, acolo aveti si un demo cu integrarea in cauza.

O zi buna,
Florin Macau