Integrare procesator de plati Romcard

Salutare,

A integrat cineva Romcard? Incerc sa ma descurc cu ce mici informatii gasesti in serverul lor de test dar nu prea imi iese :frowning:

Daca cineva are experienta m-ar ajuta mult!

Eu, chiar recent.

As avea doua intrebari :smile:

Eu integrez pentru o platforma de donatii, astfel ca avand sa spunem un produs virtual nu am nevoie sa fac sale complete dupa trimiterea comenzii ci as vrea sa fac imediat. Ai gasit o modalitate sa faci call-ul de sale complete cumva independent de user. Am incercat prin curl dar nu raspunde corect. Acum am facut ca la redirect din sale_preauth sa il redirectez inca odata spre sale complete. Totusi imi este teama sa nu se intample ceva cu redirectarea si sa nu se confirme comanda.

A doua intrebare este daca ai avut probleme la sale complete. Eu am facut request-ul la ei si imi apare pe serverul de teste va este validat mesajul, sunt redirectat inapoi cu un mesaj corect, insa in admin la ei nu imi apare in sectiunea de sales complete nici o tranzactie.
La sectiunea de preauth apar toate oky.

Mersi frumos!

La sale nu iti apare si am impresia ca nici la anulare.

Eu nu am facut automatizare pentru sale complete ca lucrez cu produse fizice. Ar trebui sa mearga prin CURL. Ce problema ai cu el?

Singurele probleme pe care le-am gasit cu ei e ca pe teste merge sa trimiti un numar de comanda format din mai putin de minimul de 6 caractere dar pe productie nu.

In documentatia lor spun ca pentru a aparea acel buton de download proces verbal trebuie sa faci tranzactii pe toate sectiunile: preauth, sale complete si anulare.
Astfel ca tot incercam sa fac sa apara tranzactia in sales complete.

Cand ai facut integrarea butonul de download proces verbal a aparut chiar si daca nu apareau tranzactiile in contul de demo?

Da. Iti apare la detalii cont, ultima coloana din tabel.
Uita-te in fiecare pagina ca daca ai facut operatiunile corect ai o bifa verde pe fundal negru.

Mersi frumos!
Am reusit pana la urma sa ii dau de cap :smile:

Salutare,

@neamtua & @solomongaby : Îmi puteți spune dacă implementarea voastră a constat cumva în ceva implementări pe Wordpress? M-ar interesa să știu dacă ei au ceva modul / plugin disponibil sau va trebui să-l implementez eu :slight_smile: (cel mai probabil).

Merci,
Alex

Nu am implementat pe Wordpress.

Nu vă chinuiți cu altceva înafară de https://stripe.com. Cu procesatorii români dați numai de fraudă chiar dacă sunt mai ieftini.

Pentru stripe pe woocommerce ai nevoie minim de php 5.6.1 și openssl 1.0.2.

Presupun că ai ratat partea asta?

Once Stripe is supported in your country, you’ll be able to accept payments from customers anywhere in the world.

1 Like

Mda, eu l-am implementat pentru un site din Anglia.

Atunci LibraPay ar fi o opțiune decentă, au deja plugin pentru woocommerce. Similar cu stripe e 2checkout, dar suportă România.

Romcard nu inspiră deloc încredere, mai mult ca sigur vei avea probleme cu orice plată externă.

Salutare!

Si noi am intampinat probleme cu cei de la Romcard, ptr. ambele tipuri de conturi/contracte: comerciant si enterprise.
Zona de testing ptr. ambele conturi sunt groazinice, documentatia este incompleta, lucruri pe care le afli doar telefonand, etc…

Cele bune

1 Like

Nu vă mai place PayPal-ul?? :smiley:

Nici nu e plin de povești cu paypal blocat la tranzacții suspecte…

Păi da, poveşti… când ştii că nu faci măgării poţi folosi liniştit PP

Dacă primești multe tranzacții brusc, s-ar putea să nu poți folosi atât de liniștit PP.

Cred ca discutia era despre Romcard si procesarea platilor cu Card-uri Romanesti.

Paypal din cate stiu, inca nu acepta plata directa prin CC. ci doar incasarea pe Card :wink:

Interesant ar fi ptr. payment gateway-urile romanesti sa faca un SDK ptr. plati InApp sau alte aplicatii, SDK prin care plata sa se faca complet personalizata, fara sa mai conteze cine o proceseaza in spate.

Spre ex. procesatori similari cu ai nostri din NL, au asa ceva, am fost implicat intr-un proiect similar si am fost placut surprins ca pot face plati din aplicatii NET sau Java, fara sa conteze ptr. clientul final cine o proceseaza.

Cele bune