Integrare Romcard

Salutare, doresc sa integrez ca procesator de plati pe un site Romcard. Din pacate la ei pe site (http://www.romcard.ro/) nu am gasit niciun fel de documentatie (sau probabil nu am fost eu suficient de atent). Spre exemplu la Stripe am gasit foarte usor documentatia, dar acum am nevoie de un provider din Romania si cel ales e de catre client e Romcard.

de pe site-ul lor:

Copyright © 2014 Romcard.

De ce nu ma mir ca nu ai gasit docs la ei? Eu unul as verifica daca chiar mai exista firma

3 Likes

Exista, ti-i baga pe gat bancile direct. Nu mai stiu la ce banca m-a trimis sa implementez prin Romcard plata online, parca Banca Transilvania sau Raiffeisen.

EDIT: Am mai gasit un cont vechi facut pe romcard. Documentatia lor e teoretic in mai multe pagini in contul respectiv. Le-am pus pe toate intr-un PDF daca vrei sa vezi cat de cat ce implica. Cand iti faci cont o sa vezi si tu, ca trebuie sa treci prin fiecare pas ca sa te autorizeze.

EDIT 2: Scuze, am mancat un tabel din pdf. Uploaded it again.
romcard2.pdf (316.9 KB)

1 Like

De curiozitate: de cand o banca iti poate dicta ce procesator de plati sa folosesti?

Sunt destule, probabil au comisioane mai bune daca implementezi prin ala.

Salutare!

Nu am idee cat mai e de actual post.ul, insa noi am reusit sa implementem abele tip-uri situatii puse la dispozitie de cei de la Romancard.

  • cont utilizator
  • cont integrator

Insa sunt foarte dificili cand e vorba de support.

Cele bune

1 Like

Poate scrieți un articol pentru categoria #learning:tutoriale în care povestiți ce provocări ați avut și ce soluții ați adoptat? :blush:

Salutare!

Ma gandesc sa relatez procedura celor de la Romcard de

  1. acceptare si semnare PV
  2. implementare propriuzusa

Cele bune

3 Likes

Complet off-topic: avem si organizatii pe post de utilizatori pe forum mai nou? inteleg pseudonime si etc. insa sa am o discutie cu o persoana care de fapt reprezinta un grup sau o organizatie mi se pare foarte ciudat.

Opencart_Romania este vocea oficiala a acestei comunitati? what’s the idea here. Incerc sa inteleg doar.

2 Likes