Internship într-o firmă nu foarte mare

Mi se pare mai mult o exploatare decat un internship. Firma este cam mica ca sa intretina internship-uri.

Nu vream sa dau reply-ul asta, dar simt ca colegii mai mici trebuie sa citeasca asta inainte.

Nu vad relatia de cauzalitate intre marimea firmei si calitatea slaba internship-ului sau caracterul de exploatare al acestuia pe care-l mentionezi …

1 Like

Consider ca este nevoie sa ai un numar decent de programatori ca un internship sa nu se numeasca exploatare.

Un internship ar trebui sa-l educe pe cel angajat, iar asta nu se face cu 2-3 programatori.

Daca un internship nu poate sa ofere la schimb o experienta educativa atunci o consider munca gratuita, adica exploatare.

Internship-ul are foarte multe in comun cu conceptul de ucenicie, iar ucenicia nu se face la 100 de maestri, ci la unul sau cativa. Legatura intre internship si numarul de programatori este una inchipuita de tine, dimensiunea echipei nu are de fapt nici o relevanta in realitate. In plus, in link-ul dat de ei par sa fie 6-7 oameni tehnici, pe o plaja larga de competente, mai mult decat suficienti pentru a sustine interns / ucenici.

Acum, ca ai tu o problema cu conceptul de internship in sine si ti se pare exploatare, este iarasi irelevant. Cerintele sunt mai mult decat decente, volumul de munca (ca numar de ore cel putin) pare suficient de mic incat sa poata fi dus chiar si de un student, iar apoi li se ofera ocazia sa se si angajeze daca le place, ceea ce e de bun simt. Hai sa nu mai poluam topicurile de angajare cu pareri personale provenite din bias-uri, si sa nu mai citim printre randuri exploatari inchipuite. Din cate stim noi, la oamenii astia poate fi cel mai misto uber loc de munca ever. Se sterge. (inclusiv comment-ul meu, bineinteles).

6 Likes

I moved a post to a new topic: Internship într-o firmă nu foarte mare

Asa, sau se muta in thread nou, si mai bine :smile:

kudos for eloquent response, all I had was:

1 Like

Eu sunt un coleg mai “mic” si sincer nu vad care este problema. Cat timp este un singur om mai experimentat ca mine de la care pot invata un singur lucru pe zi il voi numi un avantaj, chit ca ma vede ca un sclav si ma va trata cu dispret, scopul meu este de a invata nu de a fi tinut in puf. Dupa ce am invatat suficient pot sta pana imi platesc “datoria” fata de el, pe urma imi iau sacii in caruta si am plecat unde imi convine ca nu ma obliga nimeni si nimic sa-i suport ifosele dupa aceea.

Devenim prea sensibili. Regret ca nu mai este obligatorie armata, disciplina de acolo cred ca nu i-ar strica nimanui indiferent de cariera pe care si-o alege.

2 Likes

E, sa nu exageram in directia cealalta acum, orice om trebuie tratat cu respect, chiar daca este junior. In felul asta se cultiva o relatie armonioasa si propice educatiei. Lipsa de cunostinte nu face in nici un caz pe cineva sa merite a fi tratat cu dispret, iar ala care il trateaza asa nu poate fi numit in nici un caz mentor, ci devine el insusi demn de dispret.
Cat despre asa zisa disciplina, daca nu am stii toti ca serviciul militar in Romania, pe vremea cand era obligatoriu, nu era altceva decat sclavie institutionalizata, poate am fi de acord cu tine.

3 Likes

Eu vad partea plina a paharului, se forma o disciplina si un simt al responsabilitatii. Nu zic ca era normal cum erau tratati oamenii in armata si nici mai sus n-am zis ca ar fi normal ca un incepator sa fie tratat ca un sclav, dar pe langa avantaje le consider niste detalii nesemnificative.
N-am facut armata, este posibil sa nu inteleg exact cum era dar stiu cum este acum cu toti plangaciosii care intra in depresie daca ridici vocea la ei ori adolescenti care nu sunt in stare sa alerge 200-300m.
Din cate stiu eu sunt tari civilizate care in momentul acesta au armata obligatorie: Norvegia, Grecia, Elvetia, Finlanda, Austria. Situatia din armata era data de vremuri si regim ca nu doar acolo era supunere ci peste tot, dar se poate si in conditii civilizate.

Referitor la stagiu la fel, n-am zis ca ar fi ideal ci doar ca as fi dispus sa accept un tratament de acel gen cat timp acumulez niste cunostinte.

@victorstanciu Ucenicia la care te referi tu n-are nici o legatura cu internship-ul.
Nu compara un singur mentor cu o firma. Sunt chestii diferite, de aceea se numeste practica si nu mentoring. In prima faza se urmaresc interesele companiei, in a doua se pune accent mai mare pe doua persoana.

Chestia cu uber-firma e prea subiectiva, sa fim totusi seriosi.

PS Forumurile romane vad ca raman forumuri romane pana la urma, referitor la stergere.
PSS Ca fapt divers, nu ma gandesc fix la ei cand spun ce spun, ci la modul general, doar ca nu mi-a trecut prin cap sa creez un topic nou.

Un articol citit acum un an, scris de Andra, care mie personal mi-a format o parere despre internship-uri http://www.desprejoburi.com/index.php/2014/01/09/ce-cred-despre-joburile-neplatite/

Speranța mea este să avem un forum fără (prea) mult offtopic. Nu înțeleg unde este problema mutării răspunsurilor offtopic într-un thread nou…

Problema e ca din cate stiu au fost initial sterse, nu mutate.
Mutarea a fost o idee geniala, sunt invidios ca nu mi-a trecut mie prin cap sa creez un topic nou.

Ontopic am spus ce aveam de zis, nu mai continui. Fiecare intelege si accepta ce vrea o data ce argumentele au fost expuse. O sa comentez in continuare doar ca moderator:

Chestia cu uber-firma e prea subiectiva, sa fim totusi seriosi.

Te rog nu imi pune cuvinte in gura, sensul propozitiei aleia e chiar opusul subiectivismului tau (pe care il recunosti doua propozitii mai departe), am spus ca habar nu avem noi ce e la ei in firma, care as zice ca e o observatie obiectiva.

PS Forumurile romane vad ca raman forumuri romane pana la urma, referitor la stergere.

Daca iti sunt sterse posturile pe mai multe forumuri poate e momentul sa te gandesti ca e o problema la tine, nu cu forumurile respective.

PSS Ca fapt divers, nu ma gandesc fix la ei cand spun ce spun, ci la modul general,

Exact ce am si punctat :smile: Ai o preconceptie legata de internship si de firme in general, si hop sa poluezi topicul cuiva care incearca sa gaseasca un om. Ce conteaza ca ce spui are zero legatura cu anuntul respectiv, ce conteaza ca esti offtopic, tu ai ceva de spus, si nu ai de gand sa te impiedice astfel de fleacuri sa iti trambitezi punctul de vedere.

Problema e ca din cate stiu au fost initial sterse, nu mutate.

Din pacate contul meu nu are suficiente drepturi pentru a muta post-uri, ca as fi facut-o. Asa, stergerea este singura unealta anti-offtopic pe care o am la indemana, si o folosesc cu incredere :slight_smile: Bineinteles, @iamntz e liber sa imi suprascrie decizia, el fiind cel care le-a mutat in thread-ul asta.

Diferenta dintre o experienta ca internship la o firma mare, fata de una la o firma mica consider ca e colosala.
E vorba de a practica intr-o anumita cultura, a intelege cum merg lucrurile la un nivel mai macro.
Suntem in programare, practica la un nivel micro se face folosind propriul birou, fara nevoia unei firme.

Era vorba de forumurile romane si vechile practici. Nu de forumuri, in nici un caz, doar de cele romane.
Sa fiu sincer, nu-mi mai amintesc cand mi-a mai fost stearsa postarea, inafara de acum.

Cred ca trebuie sa definim offtopic-ul putin. Pentru ca post-ul meu nu era in nici un caz atat de offtopic pe cat vrei tu sa spui.
Daca nu erau oameni sa spuna ceva pe forumul asta erai doar tu stergandu-ti singur post-urile, putin respect.

Ai o preconceptie legata de internship si de firme in general, si hop sa poluezi topicul cuiva care incearca sa gaseasca un om

Mai nou orice parere care nu ne convine e o preconceptie, o abominatie a culturii si poluare a integritatii discutiilor

Nu inteleg insa care e diferenta intre a comenta ca tu, sau a comenta ca moderator. Sa nu o luam pe urma lu Ponta cu personalitati diferite.

.

Cam despicati firul la fiecare noua iteratie in patru.

IMHO lucrurile sunt simple: internship este un hype word fara fond la fel ca mediu propice, echipa dinamica etc. Atata timp cat o firma are cel putin un programator capabil si care ii place to share knowledge este irelevant cum ii zici, noobies will learn a lot.

Stiu asta pentru ca:

a) asa am invatat si eu best practices si idiomatic Ruby
b) firma respectiva chiar are o astfel de persoana (cineva cu experianta care explica cu placere his knowledge i.e. ce poate fi usor un mentor pt. un noobie)

So please stop with the bloody blanket statements and all of this non sense? Pretty please :sunny:

2 Likes

Voiam sa zic ca nu mai comentez legat de internship, ci de decizia de a sterge posturile si ce drepturi are contul meu. Dar tu interpreteaza cum vrei, ca doar de la asta a inceput tot threadul.

Haha, ai intrat in domeniul absurdului. Mai ai doi pasi pana la Godwin’s law :smiley:. Eu ma retrag man, pana nu sunt comparat si cu personaje mai infame.

@dakull ai dreptate, my bad, nu trebuia sa ma las prins. Cand a deschis @iamntz thread nou m-am gandit ca putem avea o discutie baza pe argumente si contraargumente, dar in schimb avem bias-uri si pareri personale prezentate ca facts.

1 Like

Vreau sa zic si eu de diferenta intre un intern la o companie mare si una mica.

In companiile mari jobul devine foarte specializat, fragmentarea e mare, asa ca o sa lucrezi metrul tau patrat de o sa ti se acreasca. Si nu, n-ai viziune de ansdamblu, din contra. Sunt oameni care sunt platiti sa aiba viziunea de ansamblu, tu tre sa vezi de patratelul tau.

Intr-o firma mica ai ocazia sa observi tot ciclul unui proiect (care dureaza in general si mai putin), sa vezi poate mai multe abordari si sa descoperi ce iti place mai exact. Alt avantaj este ca atmosfera e mai calda, gasesti mai usor un mentor, iti poate arata mai mult decat un patratel.

Problema la firmele mici ar fi ca la sfarsitul internshipului poate nu-si permit sa te angajeze, mai ales daca sunteti mai multi, ca e mai efemera, e mai sensibila la miscarile si fluctuatiile din piata. Pe de alta parte, se poate repozitiona mult mai usor ca un mamut.

6 Likes