Intrebare despre server API

Salut,
Pot sa accesez un server API din romania pentru o a face o legatura server - server? De ex. as vrea sa stiu un server API pt. site-ul digiromania, Enel, E-on. (Stiu ca intrebarea e ambiguu sau prost pusa, dar e pentru o app web si as dori sa stiu daca este posibil / cat este de legal). Sunt incepator si vreau sa nu sariti cu furcile… Multumesc anticipat.

Tu vrei ca serverul tau sa preia datele oferite de alt server? Vrei sa fii un proxy?

Da, as vrea sa fie un proxy. Dar am inteles ca trebuie sa fac rost de Server API si pt. site-urile de mai sus (enel, E-on, digi) nu cred ca sunt publice.

API-ul e o funcționalitate pe care unele site-uri o oferă, altele nu. Nu am căutat, dar mă îndoiesc că site-urile menționate mai sus oferă API-uri.

Asta nu înseamnă că nu poți face ce vrei tu, ci doar că o să fie mult mai complicat și orice ai implementa o să se strice de fiecare dată când ei o să schimbe ceva la site.

1 Like

Unele ofera ceva API, vezi ce face aplicatia pago plateste.

1 Like

Sau ai putea face o aplicatie client care sa fie un agregator. Si sa faca requesturi https si raspunsurile sa le afiseze frumos si grupat.
Problema este legata de securitatea datelor, din moment ce tu esti agregator sau proxy, ar trebui sa le ti datele intr-un mod securizat.

1 Like

Mi-ar trebui 1, maxim 2 API’s, pentru a face un proiect in a dezvolta o aplicatie web similara “pago plateste”. Am sa caut mai multe detalii despre agregator / proxy. Imi puteti recomanda ceva tool-uri / limbaje, de care o sa am nevoie, in principal pentru acest lucru?

Din nou,
Va multumesc pentru raspunsuri…

Ideea e ce vrei cu acest web app ? Tu nu mai poti in ziua de azi sa faci doar o aplicatie, iti trebuie un capital semnificativ doar pentru hartogaleli cu GDPR altfel iti iei o amenda mai mare decat bani faci in 10 ani.

Daca ai nitel timp fa putin reverse engineering pe “pago plateste” vezi catre ce servere face conexiuni.