Intrebare librarii javascript

Sunt nou la faza cu front end-ul asa ca am o intrebare legata de librariile js.Ca editor de texte folosesc sublime text si din cate am auzit javascript se face doar cu browserul.Pentru a folosi librarii ca phaser,pixi,easel trebuie doar sa fac “legatura” cu sursa() / sa descarc biblioteca ?Sau trebuie sa instalez anumite compilatoare?

Eu am trecut la webpack.

Acest articol cred că te va ilumina puțin http://arianv.com/post/Module-Bundling-and-Webpack-in-Simple-Terms/?utm_source=javascriptweekly&utm_medium=email

Librăriile în sine le poți folosi unu după altu în <head> (vezi linkul de mai sus) doar să ai grijă să le precizezi în ordine, dacă îs puține n-ai nevoie de webpack.

Problema începe când folosești și un transpiler gen Babel, react sau chiar Typescript și typings.

1 Like

Sincer variantele tale sunt toate corecte mai puțin cea cu…compilarea…
Eu zic sa dai un search despre front-end basic workflow. Asa cum a spus si isti37 despre webpack…mai este Grunt, Gulp si altele…vezi care din ele crezi le înțelegi si stăpânești mai bine.
Îți ușurează mult munca repetitivă…si îți da Access la alte unelte avansate precum browserify, Babel. scss-to-css, File.css -> File.min.css si multe altele.
Bineînțeles pentru toate astea e bine sa ai instalat înainte NPM (Node.js)…

1 Like