Intrebari Aplicatie - Licenta Cibernetica si Informatica Economica (ASE)

Buna ziua!
Am terminat anul III la Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica din cadrul Academiei de Studii Economice din Bucuresti si urmeaza sa fiu inmatriculat in anul suplimentar unde mai am de sustinut 2 examene.
Pentru examenul de licenta am ales sa fac o aplicatie web pentru managementul angajatilor dintr-o organizatie, acesta fiind pretabil a fi folosit si de institutii din sistemul bugetar, dorind sa creez ceva complex ce va avea multe titulaturi, functii, coeficienti din Legea salarizarii unice, insa, totodata, putand fi customizat pentru o anume organizatie.

Am ales sa utilizez HTML, CSS (SASS), PHP, Javascript, React sau Vue, Oracle DB sau MySQL (MariaDB mai nou).

Intrebarile mele pentru grup sunt:

  1. Avand in vedere ca React sau Vue sunt framework-uri, sa utilizez pentru partea de backend Laravel sau doar PHP OOP?
    Aici ma intereseaza sa raman cu ceva abilitati dupa finalizarea aplicatiei, orice sfat, idee, consideratie fiind binevenite.

  2. Sa utilizez MySQL sau Oracle? Dubiile provin tot din prima intrebare, intrucat Laravel are documentatie pentru MySQL. Sunt oarecum familizarizat cu Oracle, pana la urma mare parte din sintaxa este la fel, cu exceptia de exemplu la ID-urile care la MySQL sunt incrementate automat daca se specifica acest aspect la crearea tabelelor, pe cand la Oracle e nevoie de acele sequences.

Stiu ca exista librarii helper pentru Oracle si Laravel, la facultate am avut ca materii Oracle si SGBD Oracle dar din joaca mea pe mici proiectele, am utilizat MySQL.

  1. Sa ma complic sa fac ceva super complex sau ceva functional si cu aspect modern si responsive?Stiu ca licenta nu e doctorat, m-ar ajuta sfaturi de la cei care au avut licenta in domeniul IT.

Stiu ca mare parte din ce am scris aici se discuta cu profesorul dar, in mare parte, am libertate de alegere si orice raspuns ma va ajuta sa motivez alegerea facuta la momentul prezentarii acesteia. De exemplu, profesorul chiar daca a predat Oracle, nu conditioneaza aplicatia de folosirea acestei baze de date. In ideea de a fi cat de cat aproape de facultate, am ales ca baza de date, una relationala.

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Eu zic sa folosesti stack-ul pe care il stapanesti cel mai bine. Nu este nevoie sa te complici la lucrare. Vorbeste cu profesorul coordonator si schiteaza ce functionalitati vrei sa implementezi.

Este o lucrare de licenta. Accentul este mai mult pe partea de scriere a lucrarii plus o prezentare si mai putin pe aplicatia propriu zisa. Asta nu inseamna ca trebuie sa o faci in bataie de joc sau alt ceva. Dar functinalitatile core pe care le stabilesti sa fie implementate.

Ideea unei lucrari de licenta este sa faci research, sa iti structurezi ideile intr-o forma clara si sa le argumentezi. De asemenea se apreciaza si cu ce aduci nou/inedit fata de altii.

Bafta!

3 Likes

as zice laravel pt ca o sa isi usureze munca si e un skill ca sa zic asa, castigi timp la boilerplate dar pierzi timp la invat framework-ul, dar ramai cu cunostintele.
Cat despre oracle si mysql, hmm parerea mea personala e mysql tocmai pt ca fii putin familiar cu el, multe firme nu isi permit oracle. depinde ce vrei si tu, sa invet sau sa termini cat mai rpd.

3 Likes