Intrebari despre SRL in 2021

Nu despre asta e vorba, daca o dai in ilegalitati administratorul firmei oricum raspunde. Ideea e ca poti sa intampini probleme financiare care pot sa devina mult mai neplacute in cazul unui PFA.

Pentru scutirea de impozit pe salariu nu trebuiesc indeplinite anumite criterii? Posibil sa gresesc, dar auzisem la un moment dat ca pentru a se putea aplica aceasta scutire trebuie sa ai un venit de minim 10.000 euro / angajat.

  • Cu ce banca lucrati ?

ING

  • Cate tranzactii interbancare faceti pe luna in RON ?

Putine

  • Ati avut nevoie de o semnatura digitala ?

Nu

  • Contabilul poate depune digital declaratiile ?

da

  • Mai trebuie sa faci ceva pe langa contabil inafara de a trimite facturile ?

Teoretic nu

  • Ce se poate deconta pe un SRL ? Ce va accepta contabilul ?

Daca ai impozit pe venit nu ai nici un “incentive” sa bagi cheltuieli “deductibile”, care sunt primele controlate dupa TVA

  • Foloseste cineva Revolut business ?

Sfatul meu e sa folosesti o banca locala la care sa poti sparge usa in caz de ceva.

  • Ati apelat la un avocat la intocmirea contractelor ? Cat vi se cere pe un contract ?

Depinde mult de contract si de avocat.

  • Care e procedura de a trece de la angajat la SRL ? Demisie dupa contract-ul cu SRL-ul ?

Le poti avea si in paralel…

  • Cum se scot bani din firma in caz de necesitate ? E destul sa ii ai in casa si sa ceri amanare la un control ca sa completezi casa ?

Gaura in casa :slight_smile: teoretic la un control tre sa ii ai. La dividende ideal lucrezi pe un buffer care sa te tina pana la urmatoarele. Daca le iei trimestrial nu e asa o problema (bineinteles daca castigi cat de cat decent).

Trebuie. In primul an normal ca nu ai cum sa ai in anul anterior 10000 euro / angajat, asa ca nu se aplica criteriul ala.

Apoi se aplica si ala.

Pe an, atentie.

Există programatori în România care fac mai puțin de 850€/lună (și se gândesc să deschidă firmă)? @isti37 zicea că este în Cluj, deci mă îndoiesc foarte serios că se pune problema de a nu se atinge pragul.

(întreb fără ironie)

2 Likes

Eu cred ca toti pun problema gresit intre PFA si SRL:

  1. PFA norma de venit: poti avea un singur CAEN, daca ai mai multe se aduna normele. Deci daca faci doar consultanta (caen 6202, in general asta este pentru norma de venit) este rentabil PFA.
  2. PFA sistem real: poti avea maxim 5 CAEN si platesti taxe ca un angajat (impozit, cas, cass), mai bine faci SRL si esti angajat, este mai rentabil.
  3. SRL este cel mai rentabil daca ai mai multe zone de interes (faci soft si il vinzi), nu esti limitat la CAEN (fara cazurile speciale exemplu avocat) dar esti limitat la suma scoasa din firma, dar un contabil bun iti spune cum poti sa scoti fara sa iti faci griji (ex. ii scoti pe casa sau avans spre decontare). Important de retinut ca SRL il inchizi mult mai greu.
  • Daca te gandesti ca in viitor sa facturezi si altceva in afara de consultanta, alegi SRL

PS: nu uita ca pentru un PFA ai nevoie de un atestat/ani vechime in domeniul in care vrei sa il faci.

1 Like

Ce uita lumea:

  • pe SRL daca sfeclesti ceva (nepenal) si intri la belea, il bagi in faliment si aia e, ai invatat o lectie.
  • pe PFA orice sfecleala te urmareste pe persoana fizica toata viata, pana platesti si ultimul cent.

So bear in mind.

3 Likes

Limitarea in teorie pare utila, niciodată nu știi când sare pe tine un patent troll, un hacker care îți umflă factura în cloud, când sare pe tine fiecare instituție a statului dacă superi pe cineva care nu trebuia din cauza intereselor personale.

Nu ajută când faci ceva ilegal, dar poți face totul legal și tot nu e bine în unele cazuri. Costă bani ca să dovedești că tu ai dreptate, în unele cazuri mult mai mulți decât câștigi.

1 Like

Sunt curios cum gandeste lumea trade-off-ul aici, ce calcule v-ati facut si la ce concluzii ati ajuns? Pana sa ajungem la ce banca e mai buna.

Am facut o mica simulare cu un brut de 20000 RON/luna si net-ul iesea cam 13000 in cazul angajarii cu scutire de impozit si 17500 in cazul micro-SRL-ului fara angajati. Aproape 1000 EUR diferenta. Sunt o groaza de bani cu siguranta, dar ai si mult mai multa complexitate, precum acte de depus/trimis la contabil, mici task-uri ce trebuie rezolvate luna de luna (1-2 ore). E si downside-ul ca nu contribui la pensie - nici pilonul I, nici pilonul II - conceptual banii astia nu se pierd, doar sunt pusi la ciorap :slight_smile: Plus, multe companii nu lucreaza la modul cu PFA/SRL.

  1. Dacă nu ești plătitor de TVA, acea bătaie de cap e odată la 3 luni.
  2. Dacă nu emiți decât o factură, trebuie literalmente o factură să trimiți la contabil doar nu trebuie nimic fizic, nici semnat sau ștampilat.
  3. Dacă nu bagi deduceri pe firmă, n-ai ce acte să trimiți la contabil.

Gândește și așa, 1000 EUR/lună înseamnă 12000 EUR pe an. Bani de o mașină nouă practic.

Eu de ex lucrez cu un singur client din SUA, practic 1-2 facturi pe lună maxim, iar de dedus nu deduc aproape nimic decât ce e la sigur, gen echipamente IT, scaun, ceva mobilier de birou, laptop, PC, etc iau prin dividende doar banii.

La suma aia, din diferență în 4-5 ani practic aproape ai un apartament pe care-l poți da în chirie.

3 Likes

Cred ca cea mai mare problema cu SRL-ul o reprezinta accesul la bani.
Desigur in situatia in care nu esti angajat in propriul SRL.

Da, se pot scoate dividende o data la 3 luni, dar daca se depaseste plafonul de 12 salarii minime pe an atunci trebuie depusa declaratia unica, deci alta bataie de cap.

Si cred ca lucrurile se complica atunci cand ai un client extern caruia ii facturezi in USD sau EUR, deci ai un cont bancar separat. Practic clientul ti-a virat $4,000, dar acestia au intrat in contul de USD, iar daca e sa-i scoti de la bancomat pierzi un pic din cauza conversiei.

1 Like

Ce te opreste sa transferi EURO/USD in contul personal de EURO/USD ? Trebuie convertit tot in lei inainte sa se faca contabilitatea ?

Depinde foarte mult de cheltuieli si ce lichiditati mai ai in spate, eu mi-am calculat un backup pe persoana fizica sa nu trebuieasca sa ating banii din SRL decat doar in caz de forta majora. Nu iti cumperi o masina in fiecare luna…

Pentru că în România moneda națională este leul, orice operațiuni se fac in lei. Inclusiv contabilitatea.

Facturile se dau tot în lei, iar diferența de curs dintre ziua plății și ziua conversiei intră în contabilitate. Tu dacă scoți valută din bancă, dereglezi contabilitatea, că nu mai există conversia in tranzacții.

In plus, dintr-un cont de firmă nu poți transfera valută.

2 Likes

Asta inseamna ca poti deconta pierderile din conversie ? (daca intra in cei 3% dati la stat)

Contabilitatea operaţiunilor efectuate în valută se ţine, potrivit reglementărilor legale, atât în moneda naţională, cât şi în valută.

Operaţiunile efectuate în valută se înregistrează în momentul efectuării lor, în baza unui document justificativ, în moneda de raportare (moneda naţională), prin aplicarea la suma în valută a cursului de schimb stabilit pentru data efectuării tranzacţiei.

Contabilitatea creanţelor şi a datoriilor se ţine pe categorii, precum şi separat pe fiecare persoană fizică sau juridică; de asemenea, clienţii şi furnizorii se grupează pe interni şi externi, cu evidenţierea termenelor de încasare şi respectiv de plată.

Potrivit prevederilor OMFP nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, cu modificările şi completările aduse prin OMFP nr. 2.001/2006 şi OMEF nr. 2.374/2007, creanţele şi datoriile în valută existente în sold la sfârşitul exerciţiului financiar trebuie evaluate şi raportate utilizând cursul de schimb valabil la acea dată, curs comunicat de Banca Naţională a României.

Diferenţele de curs valutar, favorabile sau nefavorabile, constatate între data înregistrării creanţelor sau datoriilor şi data evaluării lor se înregistrează la cheltuieli sau la venituri financiare, după caz.

Depunerea declaratiei unice e treaba de 30 de minute pe an, chiar mai putin incepand cu al 2-lea an… pt ca esti deja familiarizat. E chiar asa o mare bataie de cap? :smiley:

M-as bucura ca oamenii sa vorbeasca mai mult pe baza experientelor proprii… si mai putin baza a ceea ce au citit undeva sau au auzit la prieteni.

2 Likes

Da, mă fascinează câți bani se pierd din comoditate, cum ziceam dacă e vorba de sumele de mai sis practic e un Logan nou pe an sau un Apartament la 5 ani.

Da, pierzi la curs valutar, ca peste tot. La Paypal nu pierzi? Când îți trimite clientul usd sau eur in contul de ron se face conversie automată oricum, și acolo se pierde.

Iar accesul la bani se poate face oricând, iar odată la 3 luni faci să zicem ‘regularizarea’.

Plus de asta, la PFA te belește statul cu sume random odată la câțiva ani, pentru simplul fapt că știu că îți pot bloca conturile personale și lumea de frică plătește.

Toți care povestesc acolo sunt cu PFA. Sume scoase din burtă. Eu zic că e o vulnerabilitate enormă, la un SRL nu se complică pentru că a doua zi ai deschis alta și asta o falimentezi.

1 Like

Eu nu mai inteleg, esti pro PFA sau contra? Ma gadesc si eu la un SRL / PFA, banii pe care ii plateste firma la stat pe pensie mai bn ii investesc eu, uitandu-ma la demografia romania am mari indoieli ca statul roman va putea platii cine stie pensii in 35 ani, nu mai bn investesc eu banii aia, terenu-uri, aur, actiuni, chestii care nu se devalorieaza in timp, nici nu am nevoie de castig doar sa isi pastreze valoarea.

In românia sunt anti pfa. Mai bine angajat decât PFA :slight_smile:

Cel mai safe ești angajat. Dar și cel mai scump.

2 Likes

Nimic, daca e vorba de dividende.
In contabilitate insa, trebuie sa treaca printr-un cont de lei. Se face conversia la cursul in lei din data platii.