Introducere categorie noua: Soft Skills

Propun introducerea unui categorii pe Devforum.ro, si anume Soft Skills pentru discutii si link-uri despre cum ne putem dezvolta si intretine skill-urile care nu sunt tehnice, dar de care avem nevoie in viata de zi cu zi (fie ca vrem, fie ca nu vrem).

Cateva exemple de discutii. Bineinteles, lista nu se limiteaza nici pe departe la ele:

  1. Tips & tricks despre cum sa scriem corect gramatical
  2. Cum ne prezentam si cum negociem beneficiile cand mergem la un interviu / Cum discutam cu oamenii pe care ii intervievam
  3. Cum abordam relatiile cu clientii sau colegii nostri
  4. De ce sa facem knowledge sharing prin prezentari publice
6 Likes

Până nu se strâng câteva astfel de subiecte nu cred că o categorie își are rostul. :slight_smile:

Eu zic că ar fi utilă o astfel de categorie,pentru că ar fi fain să realizeze dev-ii în general că ai nevoie de “mult” soft-skills să completeze toate technical-skills-urile acumulate în timp. Eu cred că putem în meta vreo 4-5 topicuri care ar justifica o categorie nouă.

Mie mi-ar plăcea să rezolvăm atacurile la persoană care tot apar pe forum. Poate categoria asta de Soft-Skills ar face asta.

Deși nu ne place să o recunoaștem, omul este mai întâi irațional înainte să fie rațional, iar pe acest forum sunt extrem de multe exemple de conversații în care oamenii s-au luat la harță din motive iraționale, încercând apoi să justifice cu logică atacuri și digresiuni, maestru în asta era flavius, care a și fost banat în consecință. El dădea în om, îl desființa si apoi îi explica frumos ce și cum, încercând să îl ajute, iar asta e clar o problemă de soft-skills.

Sunt atât de multe chestii despre care putem discuta, încât nu știu de unde să încep, deci dacă se face categoria, cred că o să fiu cel mai activ de pe acolo. Soft skills-urile eu mi le-am format într-o organizație studențească și prin public speaking, deci aș avea ceva input pe zona asta de prezentări cel puțin. :slight_smile:

6 Likes

Pot sa creez eu chiar acum prima postare. In ce categorie o pun? Uncategorized sau offtopic? Postarile din Offtopic nu se afiseaza pe prima pagina, nu? La fel e si la Uncategorized?

2 Likes

Meta? Sau, mai bine, Workflow & Best Practices. Pana la urma, soft skills pot fi considerate best practices, doar ca nu aplicate codarii.

Nu poți pune în offtopic. Pentru moment lasă-le fără categorie și pune-le tag soft-skills :slight_smile:

1 Like