Introducing .NET 5

.NET Core 3.0 va fi disponibil in Septembrie
LTS - ul va fi reprezentat de .NET Core 3.1
Dupaia se sare la .NET 5

5 Likes

O sugestie cu ce sa incepi in 2k19 pentru cineva care e outside of .NET? Scopul ar fi familiarizarea cu ecosistemul si poate oportunitati career-wise.

Cred ca primul pas ar fi familiarizarea cu C#.Iti recomand cele 3 cursuri lui Mosh Hamedani: Beginners https://programmingwithmosh.com/courses/csharp-basics-for-beginners/?shared=email&msg=fail ,Intermediate ,Advanced(ultimle doua sunt pe Udemy). Asp .NET Core merge cu Vs Code (trebuie instalata extensia C#)

Cu limbajul C# :slight_smile:

In .net poti face aplicatii de consola, aplicatii desktop si aplicatii web (api included)

Iti recomand cursurile lui Bob Tabor. Sunt foarte bune. Consola este utila pt a te familiariza cu conceptele limbajului. Just run the program and see the output. In consola poti sa faci inclusiv aplicatii care lucreaza cu baza de date. Poti sa folosesti price baza de date vrei.

Topicuri de interes:

  • OOP
  • Structuri de date ale limbajului.
  • Generics
  • Linq (imi place sa ii zic un sql intors pe dos :)) ). Daca ai mai lucrat in java este cam acelasi lucru cu stream-urile
  • Visual Studio + VSCode
  • Nuget
  • Testing

Aceste lucruri poti sa le folosesti in orice tip de aplicatie.

Si cred ca dupa aceea poti trece direct la aplicatii web in asp.net core. In general aplicatiile web sunt mai populare decat suratele lor de desktop. :slight_smile:


Las si asta aici