Is it extremely hard to be a really good programmer?

Is it extremely hard to be a really good programmer?
Mi-ar place sa “aud” si ce credeti voi despre asta. Poate ar fi fain sa dati si niste exemple de oameni care v-au inspirat de-a lungul carierei.
Cum credeti ca arata un programator bun in zilele de astazi ?

1 Like

Niciodată nu mi s-a părut că ce fac e dificil.

Ieri nu știam Angular, peste o săptămână prezentam altora cum funcționează;
Luni nu știam să construiesc teste, azi am terminat 40% din testele pentru o aplicație.

Da, la început pare dificil, dar eu abia aștept să apară un băiat nou să-l instruiesc. Că nimeni nu se-așteaptă ca cineva nou să scrie lucruri exact cum fac cei din firmă din prima zi/an.


Un programator bun e ăla care știe engleză și citește documentația.

4 Likes

Trebuie sa ai si niste creier si ceva afinitate catre logica si matematica.

La matematică eram penultimul, dar la informatică primul. Ain’t that a dilemma?

2 Likes

Este extrem de relativ termenul de really good programmer.
Cum vrei să măsori dacă un programator este bun sau nu ? Nr. de linii de cod, numărul de bug-uri/proiect, numărul de proiecte terminate, profitabilitatea codului scris, dificultatea domeniului codului scris, cât de mult a schimbat lumea ce a scris ?

Dacă cineva ar fi un programator extrem de bun și-ar scrie un program care ar scrie programele de calculator fără bug-uri în locul lui. (practic programatorul ar scrie un programator) Nu am auzit de prea mulți oameni care au făcut acest lucru. Dacă ne raportăm la acest nivel, da este aproape imposibil să fii un programator foarte bun.

1 Like

Asta fiindca nu e matemagica, e logica (matematica).

Eu as prefera o definitie de genul:

Un programator foarte bun este un programator care scrie un cod cat mai coerent, documentat, lipsit de buguri de orice fel si eficient din punctul de vedere al resurselor folosite (incluzand timpul de rulare).

3 Likes

Poți ajunge un programator de nivel mediu/bun prin forțe proprii și studiu dar foarte bun poți doar să te naști, ca în fotbal sau alte domenii.
Personal am fost inspirat de John Carmack, Linus Torvalds și încă câțiva.

2 Likes

Sunt de parere ca depinde cat efort inteligent (not, for example, re-writing the same exact code over and over again, with no change at all) pui in ceea ce faci.