IT-drept pasiune

Din contra…sunt inofeniv si nu agresiv.Bun,ma bucur ca ai revenit la subiect.
Sa presupunem ca vreau sa invat programare.
Am nevoie de cineva care sa imi prezinte ramurile ei,sa ma ghideze catre cea mai utila si mai simpla,sa imi recomande documentatia un curs cu plata sau gratuit daca este necesar dar si util.
Pentru a incheia discutia legata de modul de redactare al acestui subiect,spun urmatoarele :
-am scris clar,de la bun inceput,faptul ca imi cer scuze pentru modul de scriere
-promit ca atunci cand voi avea timp suficient,am sa editez,daca este posibil,postarea initiala pentru a-mi indrepta modul de redactare.
Aceste fiind spuse,astept lucruri pozitive,ajutor si indrumari,in loc de sicanari,demoralizari si mistocareala.

OK, sa presupunem. Pai e simplu, mergi si cumpara o carte de programare, oricare. In limba romana, daca iti e mai simplu.
Studiaza, si cand ai intrebari concrete, we are here to help you.

Ok,asa am sa procedez.Iti multumesc.

giphy%20(2)

1 Like

La ce fel de aplicatii (exemplu desktop,web,financiare,embeeded,etc) te gandesti cand spui programare? In functie de acest raspuns poti alege si limbajul,tehnologia,mediul care sa te avantajeze si desigur sa il si intelegi.

Ma gandeam la aplicatii desktop,dar sincer as inclina catre aplicatii mobile.
Banuiesc ca acolo este nevoie de Java.

@PMM, Tu ai nevoie de un mentor. Scoate banii la bătaie. Altfel, o s-o arzi aiurea.

1 Like

Niciodata nu este prea tarziu. Niciodata. Chiar daca ai avea 60 de ani tot nu ar fi prea tarziu. Aproape oricine poate sa invete aproape orice, indiferent de unde vine sau cine e acum.Trebuie doar sa vrei si sa fii dispus sa muncesti/inveti.

Daca vrei sa-ti reaprinzi pasiunea ptr. programare/IT tot ce trebuie sa faci este sa te apuci de invatat si experimentat. Vezi cu ce esti compatibil: poate web development (Javascript/Html/Css), poate desktop dev (C/C++, C#, etc), poate administrator de retea (Linux), poate securitate (Antivirusi cu Assembly language),

Incepe prin a invata bazele programarii cu un limbaj simplu de preferinta cum ar fi Python (cu o carte ca asta

Sau si mai bine fa-ti propriul drum, propriul plan. Ai google, inspira-te de acolo

Cateva sfaturi:
1)AI mentionat ca ai facut un pic de hacking cand erai tanar. Daca la liceu ai scapat relativ usor, in viata reala n-o sa scapi. Fereste-te de activitati ilegale ca de dracu’, altfel o sa platesti cu libertatea - NO JOKE.
Mai ales daca esti incepator si habar n-ai ce faci. E un drum alunecos si duce catre locuri extrem de neplacute, chiar si pentru fapte minore. Nu mai zic de folosit programe “de hackuit” (script kiddies) sau de spionat sau altele similare.
Stai curat, nu se merita sa faci chestii ilegale.

2)Invata engleza. Citeste articole in engleza, citeste carti in engleza, foloseste un dictionar daca nu stii.

3)Invata sa cauti de unul singur raspunsuri.
Raspunsul la aproape orice intrebare poate fi gasit cu usurinta pe Google. Mai ales daca stii engleza. Fa research de unul singur cat de mult posibil dar nu te rusina sa intrebi daca nu stii (cum ai facut aici, ai facut bine).

4)Accepta sfaturi/critici/sugestii cu o minte deschisa. Ai primit in thread-ul asta multe sugestii de a-ti formata mai bine textul, sugestii pe care spre final vad ca le-ai adoptat intr-o masura, ceea ce-i bine (daca mai adaugi si spatiu dupa punct si virgula, esti golden).
Poate ti se pare ca n-are treaba cu ce intrebai tu, dar are. Programarea inseamna comunicare si atentie la detalii, la fel ca si scrisul. Daca esti un scriitor sloppy probabil ca o sa fii un programator sloppy.

5)Uita de bani pentru primele 6-12 luni. N-o sa faci nici un chior sau foarte putin din programare.

6)Decide daca vrei sa inveti programare pentru pasiune sau pentru bani sau pentru pasiune+bani.
Pentru pasiune poti sa inveti ce vrea muschiul tau, cum vrea muschiul tau.
Pentru bani trebuie sa inveti anumite limbaje de programare, API-s, etc - chiar daca-ti plac sau nu - in functie de ce se cauta pe piata.
Pentru pasiune+bani faci un compromis intre ce-ti place sa faci si ce se cauta pe piata.

11 Likes

Iti multumesc din suflet! Acesta este cel mai intelept mesaj pe care l-am primit.

Code Complete ca sa inveti DE CE programeaza intr-un anume mod expertii. Se aplica pe orice limbaj.