It's probably time to stop recommending Clean Code

5 Likes

Să faci ce zice popa

And the award for the longest code review ever goes to

Trebuie să îmi iau o zi liberă să citesc tot articolul. Cât de frustrat să fii fost omul ăsta să fi scris atâta articol? :))
După ce am citit 3-4 paragrafe am realizat că poate ar trebui să am și eu cartea aia în bibliotecă :))
Ideile lui nu par rele, sunt pe principiul viața bate filmul…

1 Like

anul trecut uncle bob a zis pe twitter ca a votat trump, si de atunci e la zid, inclusiv profesional — multi chiar nu fac diferenta intre vechii americani, care voteaza acelasi partid toata viata, si abordarea moderna de a abandona idei/crezuri/afilieri pentru ca nu iti mai serveste interesele pe termen scurt

mie una imi pare rau pt munca lui sustinuta de atatia ani, sa vad cum se naruieste absolut aiurea — asta desi desconsidera limbajul meu favorit de programare si era mare fan ruby, chiar a zis pe scena la zendcon chestia asta

4 Likes

Am banuiala ca e vorba despre acest individ: Uncle Bob Martin on Twitter: “I can’t tell you how sick to death I am off all these grubby little SJWs pointing their fetid little fingers at everyone and shouting “racist” and “sexist” and every other “ist” while they smugly snigger to each other. What a bunch of worthless losers.” / Twitter

Caz in care le inteleg ura… tot halul de nulitati care isi aroga merite pentru simplul fapt ca au piele de o anumita nuanta sau pentru ca sunt femei, sau doar pentru simplul fapt ca ei semnalizeaza virtuos sustinand nulitatile inainte mentionate.

Dar asta e lumea actuala, cineva cu grad de impact foarte mare poate fi zburat de la CERN pentru ca indrazneste sa spuna ce gandeste, in timp ce altii primesc bani pentru pseudo-cercetare: Alessandro Strumia on Twitter: “An activist got a $100,000 grant to write one paper with statements like “Black women must, according to Einstein’s principle of covariance, have an equal claim to objectivity” and now gives a talk to physicists. Will physicists in the US&A have the courage to say it’s nonsense?” / Twitter

2 Likes

Mai în glumă, mai în serios, clean code pentru mine înseamnă mai degrabă better code. Better code e puțin abstract ca și paradigmă. Când zici clean code te duci mai natural cu gândul la cod “curat”, ușor de citit. Ce înseamnă asta mai exact, într-adevăr depinde de backgroundul/experiența fiecăruia.

2 Likes

Acum sa zicem ca iei un proaspat absolvent de CS de pe strada si il pui sa scrie niste cod.
Apoi il pui sa citeasca Clean Code si sa rescrie acel cod.
Care cod il preferi?

E ok cartea de inceput, doar sa iei totul cu un pic de sare. Mi se pare ca face o treaba buna sa explice lucrurile, chiar daca o da in extreme putin.

E mai usor sa inveti tu de la 0 un junior? Sau e mai usor sa ii corectezi practicile dupa ce a citit cartea?
Pana la urma e o chestie de cost pentru mine aici. Pana nu citesc ceva mai bun sau aud de altceva, o sa ramana in lista de carti pe care le recomand. Si inainte sa dau cuiva sa citeasca o sa-l avertizez sa nu devina un extremist :))

2 Likes